Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Co single czują w Walentynki?

11 lutego 2016 in Seks by Aleksandra Mijakoska
Nie sposób nie zauważyć zbliżających się Walentynek. Zatrzęsienie czekoladowych bombonierek, ekspozycje sklepowe ozdobione sercami, miłosny repertuar w kinach, miłosne playlisty w stacjach radiowych. Jak w tym walentynkowym zamęcie odnajdują się miliony Polaków, którzy żyją sami? Jak oceniają Dzień Zakochanych? Co odczuwają tego dnia? Przede wszystkim, czy oceny związane z tym dniem pokrywają się z odczuwanymi emocjami?

Walentynki na dobre zadomowiły się w Polsce. Mało które restauracje, hotele, sklepy nie uwzględniają ich w swojej specjalnej ofercie. Statystyki mówią o kilku milionach osób w Polsce, które żyją bez pary. Czy lubią Walentynki czy je bojkotują? Z ankiety przeprowadzonej w styczniu br. na portalu randkowym Przeznaczeni.pl wynika, że aż 54% singli lubi Walentynki i uznaje je za miłą tradycję i szansę na wyznanie komuś uczucia czy zaskoczenia bliskich sympatycznym gestem. Jedynie 5,7% osób bez pary ocenia ten dzień skrajnie negatywnie – jako sposób piętnowania osób samotnych.

Jednak pozytywne deklaracje singli związane z oceną Dnia Zakochanych nie przekładają się na pozytywne emocje odczuwane 14 lutego. Na pytanie „co czujesz w Walentynki?” blisko 39% respondentów odpowiedziało, że odczuwa smutek i samotność związane z brakiem możliwości spędzenia tego dnia w objęciach bliskiej osoby. Kolejne 35% osób zaznaczyło, że jest to taki sam dzień jak każdy inny i nie wzbudza on w nich żadnych emocji. Bardziej skrajnym emocjom dają się ponieść pozostali respondenci. Prawie 6% singli tęskni tego dnia za byłym partnerem lub partnerką, tyle samo odczuwa złość, że nie mają kogoś bliskiego u swojego boku. Bardzo pozytywnie odczuwa ten dzień jedynie 15% osób bez pary. 10% czuje radość z okazji Dnia Zakochanych, a 4,8% czuje wręcz podekscytowanie związane z walentynkową niespodzianką, na którą liczą.

Okazuje się więc, że chłodna ocena, a emocje mają ze sobą niewiele wspólnego. Walentynki jako miłą tradycję ocenia 54% singli, a pozytywnie odczuwa je niespełna 15%. Jedynie 5,7% osób, które nie pozostają w związkach ocenia Dzień Zakochanych bardzo negatywnie, a smutek czy wręcz złość odczuwa już ponad 80%.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI