Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Debata: Czy orientacja ma znaczenie?

Paulina Młynarska
fot. Rafał Masłow
fot. Rafał Masłow
18 września 2014 in Seks by Paulina Młynarska
W domu i szkole uczymy się albo oduczamy, jak powinna wyglądać więź kobiety i mężczyzny. Większość z nas nie ma pojęcia, jak to działa w związkach homoseksualnych. O to, czego moglibyśmy dowiedzieć się w kwestii miłości od gejów i lesbijek, Paulina Młynarska pyta Michała Piróga i Martę Konarzewską, front „hetero” reprezentują Piotr Najsztub i Paweł Droździak.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Brytyjski Economic and Science Research Council opublikował niedawno badanie przeprowadzone na pięciotysięcznej grupie hetero- i nieheteroseksualnych osób. Wynika z niego, że geje i lesbijki mają bardziej pozytywne i szczęśliwe relacje z partnerem niż osoby heteroseksualne. Co wy na to?

Piotr Najsztub: Tak pewnie jest, ponieważ nie chodzi im o te straszne dzieci, o ten rozwój świata! Są wolni od obciążeń, które mają normalsi (śmiech). Nie prowadzą wojny płci.

Marta Konarzewska: Prowadzą za to wojny genderowe. Moja dziewczyna ma w sobie dużo „męskiego genderu”, więc wojna trwa przez cały czas.

Przykład takiej wojny?

Michał Piróg: Między facetami to działa w ten sposób: niby nie definiujemy, kto w związku odgrywa jaką rolę, ale… Załóżmy, że ja podejmuję decyzję, że coś ma być tak, a nie inaczej. I nagle słyszę: „a dlaczego ma być tak?”. Odbierasz drugiemu facetowi możliwość decydowania, a to boli. Mężczyzna ma się podporządkować? To jest bardzo trudne.

Obaj chcą nosić spodnie?

M.K.: Nie chodzi o stereotypowe przeniesienie ról kobiety i mężczyzny w związku. Powiedziałabym raczej, że jeśli męskie jest podejmowanie decyzji i władza, to w wypadku gdy jeden to przejmuje – drugi traci. Dostaje trochę „słabszego” genderu, w kulturze zazwyczaj przyklejonego do kobiet. To wystarczy, by wybuchła wojna genderowa. Podobno kobiety dużo mówią i lubią dekonstruować wszystkie sytuacje, dochodzić, a jak to było, dlaczego, skupiać się na każdym problemie dla samego gadania. A faceci niby wolą milczeć i przejść do następnego tematu, „no zgubiłaś, nie płacz, kupię ci nowe”, a dziewczyna na to: „ale ja chcę dotrzeć do tego, dlaczego mnie to boli, chcę poprzeżywać”. W naszym związku, który jest związkiem dwóch kobiet, jest dokładnie tak samo – ja chcę „poprzeżywać”, a Agata chce „kupić nowe”. Wojna płci to jest właśnie wojna genderowa, a nie biologiczna. Mamy w sobie różne pierwiastki, bez względu na płeć.

P.N.: To nie wojna genderowa, a charakterologiczna.

M.K.: Ale kultura nam „wygenderowała” charaktery!

M.P.: Jeśli jedna połówka jest uległa, a druga nie, to jest mniejszy problem. Gorzej, kiedy obaj są silni i samostanowiący o sobie. Wtedy zaczynają się starcia. Niby jest chemia, ale każdy chce iść na przedzie z proporcem „to ja jestem głową rodziny”.

Paweł Droździak: Widziałem pary homoseksualne, które się tłukły po prostu.

M.P.: Pamiętam śmieszny incydent ze swojego poprzedniego związku. Wracaliśmy z meczu piłki nożnej i zaczęła się między nami sprzeczka. Moje argumenty były zbijane, a bardzo chciałem, żeby stanęło na moim. Partner nie odpuszczał i zaczęliśmy się prać. Na środku ulicy! (śmiech).

Jak to kibice!

M.P.: Ale wiesz, na pięści i tak dalej, znajomi nie wiedzieli, co zrobić.

P.N.: Nigdy nie pójdę na mecz!

No dobra, żarty na bok. Przemoc domowa nie ma orientacji?

M.K.: Być może wśród kobiet będzie tej przemocy relatywnie mniej, bo jesteśmy socjalizowane do tego, żeby być tymi spokojniejszymi. Przemoc albo jest, albo jej nie ma, i nie ma to związku z orientacją.

Wiedzę, jak budować relacje, wynosimy z domu rodzinnego, a tam ciągle jest wzorzec: kobieta–mężczyzna. Jak to się odzwierciedla w związkach homoseksualnych?

P.D.: Ja myślałem, że tego się dzisiaj dowiem (śmiech). To, co robimy w związkach, zawsze jakoś się łączy z tym, jak dorastaliśmy, mając określoną parę rodzicielską, ale ten związek nie musi polegać na prostym kopiowaniu.

Strony: 1 2 3 4 5 6


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI