Denerwujące zachowania mężczyzn. Jak sobie z nimi poradzić?

123rf,com

Świetnie wiemy o tym, że nie ma ludzi bez wad… Jak to się jednak dzieje, że niektóre z nich wydają się tak typowe dla przedstawicieli danej płci, że stają się niemal uniwersalne?
Oto zachowania mężczyzn, na które najczęściej skarżą się kobiety…

1. Nie mówi miłych rzeczy

– Maciek jest bardzo zamknięty w sobie – opowiada Agata – 32-letnia kosmetyczka. – Na początku jakoś mi to nie przeszkadzało ale teraz czuję się okropnie. Kiedy chciałabym usłyszeć od niego coś miłego, on milczy jak grób. Ile razy powiedział, że mnie kocha? Może trzy? Zazdroszczę dziewczynom, którym mężczyźni kupią kwiaty, mówią komplementy, czułe słowa. Ktoś może powiedzieć, że się czepiam, bo on ogólnie jest w porządku, ale całkowity brak romantyzmu sprawia, że nasze życie staje się takie nijakie. Przestaję się czuć atrakcyjna, coraz częściej mam zły humor!

Jaki jest powód takiego zachowania?

Niektórzy mężczyźni mają problem z wyrażaniem pozytywnych emocji – mówieniem komplementów, uzewnętrznianiem uczuć, dawaniem pochwał, wyrażaniem wsparcia itp Najczęściej jest to wynikiem braku otwartości w domu rodzinnym, w którym nie okazywało się uczuć i emocji spontanicznie. Być może nawet takie reakcje uważane były za niemęskie.

Czego nie powinnaś robić?

  • Domagać się zapewnień o miłości i wymuszać komplementów, ponieważ gdy już je usłyszysz i tak nie poczujesz się lepiej.
  • Mówić, że inni faceci są więcej warci dzięki umiejętności wyrażania uczuć, bo to sprawia, że twój partner czuje się gorszy.
  • Wymawiać mu, że pewnie nie kocha cię i że mu się nie podobasz, bo pogłębiasz jego uczucie bezradności.
  • Zarzucać, że cię nie wspiera, nie chwali, nie rozumie itp., ponieważ to także zwiększa poczucie nieadekwatności i osłabia relację.

Co możesz zrobić?

  • Sama wyrażać to wszystko, co chciałabyś usłyszeć, czyli pochwały, komplementy itp. – w stosunku do partnera, a także do innych osób w jego obecności.
  • Kiedy ktoś komplementuje lub pochwali ciebie przy nim – możesz powiedzieć z uśmiechem „ten komplement (pochwała) byłby dla mnie jeszcze cenniejszy, gdybym usłyszała go od Ciebie”.
  • Z uznaniem wypowiadać się o osobach wyrażających pozytywne emocje, jednak bez robienia negatywnych porównań z partnerem.
  • Mówić np.„Jak to dobrze usłyszeć miłe słowa, pochwałę, komplement – to mi poprawia samopoczucie itp.”

2. Aranżuje tylko takie rozrywki, które sam lubi

– Kiedy Jarek o mnie zabiegał, dbał o to, aby randki były dla mnie atrakcyjne. Kiedy zostaliśmy parą, zaczął planować tylko to, co on lubi. Zapomniał o tych wszystkich sposobach spędzania czasu, które sprawiają mi przyjemność – mówi Milena – 27-letnia kelnerka. – Informuje mnie na przykład, że kupił bilety na mecz. To on pasjonuje się siatkówką, ja nie. Ja z kolei lubię jogging. To zresztą dla mnie ważne, bo moja praca wymaga kondycji. Na początku biegał ze mną, teraz się wymawia. Kiedy kupuje bilety do kina, to też na takie filmy, które on wybrał albo ciągnie mnie do pubu, bo tam są jego kumple. Coraz częściej po randce jestem wkurzona, a nie szczęśliwa. Zaczynam wątpić, czy mu na mnie zależy, choć on twierdzi, że tak. Ostatnio stwierdził, że chyba to ja się znudziłam skoro nie chcę spędzać z nim czasu – dodaje.