Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 maja 2015 in Seks by redakcja

Dlaczego mężczyźni nie mówią o miłości?

Mężczyznom trudno przychodzi powiedzieć:„kocham cię". Zmęczone oczekiwaniem na wyznanie kobiety, zaczynają powątpiewać w sens dalszego związku. „Czy on mnie jeszcze kocha? Czy on w ogóle ma uczucia?". Skąd wynika milczenie mężczyzn?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Gdy twój partner ma problem z deklarowaniem miłości, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym naprawdę ci zależy. Jeśli związek daje ci ochronę, jeśli czujesz, że tworzycie wspólnotę, wierzycie we wspólną przyszłość, to może słowa nie są najważniejsze. Zwłaszcza że wielu mężczyznom bardzo trudno wprost mówić o miłości. Dlaczego?

Mężczyzna nie potrafi wyrażać uczuć

Kobiety łatwiej rozpoznają to, co czują, i chętniej o tym mówią. Mężczyźni muszą się tego świadomie nauczyć. Z natury są mniej skupieni na rozmawianiu ze sobą, a bardziej na działaniu. W dzieciństwie każe się im zachowywać dystans i spokój, a dojrzewając, w kontaktach z kumplami, nie odczuwają żadnej potrzeby tego zmieniać. Problem pojawia się w relacjach z kobietami, które cierpią z powodu męskiej małomówności na pewne tematy. Kiedy partner nie mówi o swoich uczuciach, kobieta wspina się na szczyty pomysłowości, żeby skłonić go do przełamania wewnętrznych barier. W efekcie dochodzi do napięć na tle komunikacji, choć w samym związku nie dzieje się nic niepokojącego.

Psychologowie radzą, by dać partnerowi czas na to, by sam znalazł sposób na deklarację miłości. Przymuszony do niej, nie będzie się czuł dobrze, mówiąc: „kocham cię!”.

Mężczyzna potrzebuje odpowiedniego kontekstu do rozmów o miłości

Lęk przed powiedzeniem: „kocham cię!” może się też brać z poczucia niepewności. Nie oznacza to kryzysu w związku, ale jedynie tłumaczy zachowania mężczyzny. Droga do deklaracji miłości jest dla niego bardzo długa, kończy się dopiero wtedy, gdy poczuje się pewnie i bezpiecznie. Wcześniej boi się odrzucenia i oceny.

Co daje mężczyźnie poczucie bezpieczeństwa w związku?

  •  Przeświadczenie, że jest jedynym mężczyzną w życiu kobiety i ona jest gotowa inwestować we wspólną przyszłość.
  • Podziw ze strony partnerki. Mężczyzna podziwiany za to, co sobą reprezentuje, nabiera zaufania do siebie i łatwiej wyraża swoje emocje.
  • Staranie o partnerkę – jak gdyby ciągle musiał zabiegać o jej ostateczną decyzję na tak.
  • Brak nacisku na rozmowy o uczuciach – czując niecierpliwość albo niezadowolenie ze strony partnerki, mężczyzna od razu się zamyka.

Mężczyzna wyraża miłość nie tylko słowami

„Już dawno powiedziałam mu, że go kocham, a on nic! Nie kocha mnie, wiem to” – nie jedna kobieta zna taką sytuację z autopsji.

Ale wyznanie miłości to nie świadczenie wzajemne ani odruch bezwarunkowy: „kocham cię” z jednej strony nie musi od razu doprowadzić do takiej samej deklaracji z drugiej. Tymczasem twój partner może wyrażać swoje uczucia w inny sposób i szkoda byłoby ich nie zauważyć. Może to być bukiet kwiatów, randka, klucz do mieszkania czy… zaproszenie do jego rodziców. Każdy taki gest trzeba zauważać, ponieważ to także sposób komunikacji. Uważność na drugiego, wzajemne poznawanie siebie są konieczne, żeby stworzyć trwały i szczęśliwy związek.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI