Do czego prowadzi nadmiar estrogenu u mężczyzn?

123rf.com

„Wiesz, tak się składa, że Twój organizm produkuje estrogen. Nie ma w tym niczego złego — to po prostu część życia. Estrogen to czynnik yin pasujący do yang, czyli Twojego testosteronu”, piszą autorzy książki Facet 2.0.

Prawdziwy problem polega jednak na tym, że przypuszczalnie wytwarzasz zdecydowanie więcej estrogenu, niż powinieneś — a te dodatkowe dawki mogą powodować dosyć przygnębiające skutki uboczne. Zastanawiasz się, jak ponuro mogą się one przedstawiać ? Co powiedziałbyś na męskie cycki?

Faceci uwielbiają cycki — tyle że niekoniecznie chcą by były one elementem ich własnych ciał. Chociaż chcielibyśmy, żeby pompki i wyciskanie na ławce mogły zlikwidować ten problem, te ćwiczenia tego nie zrobią. Uwierz nam — to rozwiązania, po które sięga każdy facet z „męskim biustem”, ale one po prostu nie działają. Możesz zapuścić brodę lub wąsy — trudno jednak czuć się facetem, jeśli masz wyraźnie zaznaczone piersi i wyglądasz jak panienka. W najłagodniejszych przypadkach męskie piersi są po prostu miejscowymi rezerwami tłuszczu, powstałymi na skutek działania krążącego w Twoim organizmie estrogenu. W najgorszym razie zetkniesz się z czymś co określa sią ginekomastią — to już problemy wykraczające poza rezerwy tłszczowe, których można byłoby się pozbyć. W przypadku ginekomastii dochodzi do zmian w tkankach — tłuszcz przyczepia się do Twoich gruczołów piersiowych i może być usunięty tylko operacyjnie. Z pewnością nie masz ochoty na coś takiego.

Nie mamy zamiaru wpędzać nikogo w depresję — tego rodzaju uświadomienie może być po prostu przydatne, gdyż we wczesnych stadiach rozwojowych cały ten problem można rozwiązać, sięgając po trening i dietę, które znajdziesz w trzeciej części tej książki. Te programy zminimalizują produkcję estrogenu w Twoim organizmie, zwiększając równocześnie wydzielanie testosteronu i zapobiegając w ten sposób wszelkim niepożądanym efektom ubocznym. Wystarczy połączyć to ze zmianami w jadłospisie, dzięki którym będziesz się trzymać z daleka od pokarmów promujących produkcję estrogenu, a poczujesz się jak mężczyzna (i tak właśnie będziesz wyglądać).

Mężczyźni zamienieni w chłopców

Niekorzystne skutki wysokiego poziomu estrogenu nie ograniczają się jedynie do braku pewności siebie i niezbyt męskiego wyglądu. Spróbujmy posunąć się do przodu o kolejny krok. Brak testosteronu bądź nadwyżka estrogenu mogą poważnie wpływać na Twój ogólny stan psychiczny i emocjonalny. Wizja przemiany w płaczliwego, jęczącego mięczaka przypuszczalnie nie jest zbyt atrakcyjną perspektywą, prawda? Weż jeszcze pod uwagę, że nie mamy tu wcale na myśli tego, jak zachowywać się, ogladając Piosenką Briana (jeęli nie uroniłeś podczas tego filmu kilku łez, po prostu nie masz serca). Jeżeli jednak — podobnie jak większość facetów — nie panujesz nad poziomem estrogenu w swoim organizmie, czeka Cię życie pełne łez.

Facet_2._SENSUS Wysoki poziom estrogenu będzie miał wpływ na Twoje emocje, wchodząc Ci w paradę na każdym kroku. Odłóżmy jednak żarty na bok: nie chodzi tu o płakanie podczas oglądania reklamówek stworzonych przez Hallmark, piszemy natomiast o poważnych zaburze-niach równowagi hormonalnej, które mogą mieć wpływ na wiele rzeczy, od podejmowaniapodstawowych decyzji, aż po depresję i myśli samobójcze. Badania australijskich naukowców pokazują, że mężczyznom zmagającym się z niskim poziomem testosteronu i wysokim stężeniem estrogenu grozi trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję niż reszcie społeczeństwa.

Fragment pochodzi z książki „Facet 2.0. Droga do fizycznej i mentalnej przemiany w samca alfa”, Adam Bornstein, John Romaniello, Wydawnictwo Sensus 2015, s.288