Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
11 sierpnia 2014 in Seks by redakcja

Dobra komunikacja w związku. Jak rozmawiać, by się dogadać?

Wskazówki Marshalla Rosenberga. Podstawowa zasada Porozumienia bez Przemocy to skupianie się na własnych potrzebach, emocjach, uczuciach, nie zaś na błędach i niedoskonałościach innych. Oto, jak może wyglądać rozmowa przeprowadzona według tej zasady:

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Zobacz fakty

Zauważ, co się wydarzyło, jakie są skutki i tło sytuacji, która była dla ciebie wyzwaniem. Nie interpretuj i nie oceniaj. Przykład: Basia zamiast „Nigdy nie pomagasz mi przy dzieciach!”, powinna powiedzieć: „Nie czuję, żebyś partnersko angażował się w zadania związane z dziećmi”.

2. Mów o swoich uczuciach

Jeżeli coś cię złości albo smuci, skup się na tym, by rozpoznać, co to było. Nie obwiniaj innych za przykrości i krzywdy. Przykład: mąż Basi zamiast „Chcę ci pomagać, ale ty ciągle stawiasz na swoim i nie dajesz mi robić, jak chcę!”, powinien powiedzieć: „Czuję się rozczarowany i rozżalony, ponieważ kolejny raz pozbawiłaś mnie prawa do decyzji”.

3. Mów o swoich potrzebach

Gdy już powiesz, co się wydarzyło i jak się czujesz, zasygnalizuj, czego potrzebujesz na przyszłość. Ona: „Chciałabym więcej wsparcia i współpracy”, on: „Chciałbym mieć większy wpływ na wychowywanie naszych dzieci”.

4. Sformułuj konkretne wezwanie do działania

Na koniec powinna się pojawić propozycja tego, jak dokładnie i konkretnie może się zrealizować nasza potrzeba. Ona: „Chciałabym nie ponosić sama całej odpowiedzialności”, on: „Chciałbym, abyśmy razem podejmowali decyzje dotyczące naszych dzieci. Proponuję, że ja będę przygotowywać je do szkoły co drugi dzień”.

Czytaj także: Co zrobić, gdy w związku jest coraz więcej żalu i coraz mniej seksu, a partner nie chce słyszeć o wizycie u specjalisty?


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI