1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Dobra komunikacja w związku. Jak rozmawiać, by się dogadać?

123rf.com
123rf.com
Wskazówki Marshalla Rosenberga. Podstawowa zasada Porozumienia bez Przemocy to skupianie się na własnych potrzebach, emocjach, uczuciach, nie zaś na błędach i niedoskonałościach innych. Oto, jak może wyglądać rozmowa przeprowadzona według tej zasady:

1. Zobacz fakty

Zauważ, co się wydarzyło, jakie są skutki i tło sytuacji, która była dla ciebie wyzwaniem. Nie interpretuj i nie oceniaj. Przykład: Basia zamiast „Nigdy nie pomagasz mi przy dzieciach!”, powinna powiedzieć: „Nie czuję, żebyś partnersko angażował się w zadania związane z dziećmi”.

2. Mów o swoich uczuciach

Jeżeli coś cię złości albo smuci, skup się na tym, by rozpoznać, co to było. Nie obwiniaj innych za przykrości i krzywdy. Przykład: mąż Basi zamiast „Chcę ci pomagać, ale ty ciągle stawiasz na swoim i nie dajesz mi robić, jak chcę!”, powinien powiedzieć: „Czuję się rozczarowany i rozżalony, ponieważ kolejny raz pozbawiłaś mnie prawa do decyzji”.

3. Mów o swoich potrzebach

Gdy już powiesz, co się wydarzyło i jak się czujesz, zasygnalizuj, czego potrzebujesz na przyszłość. Ona: „Chciałabym więcej wsparcia i współpracy”, on: „Chciałbym mieć większy wpływ na wychowywanie naszych dzieci”.

4. Sformułuj konkretne wezwanie do działania

Na koniec powinna się pojawić propozycja tego, jak dokładnie i konkretnie może się zrealizować nasza potrzeba. Ona: „Chciałabym nie ponosić sama całej odpowiedzialności”, on: „Chciałbym, abyśmy razem podejmowali decyzje dotyczące naszych dzieci. Proponuję, że ja będę przygotowywać je do szkoły co drugi dzień”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze