10 zasad udanego randkowania

10 zasad randkowania
123rf.com

Jak przygotować się pierwszej randki? O czym rozmawiać na pierwszym spotkaniu? Jak oczarować partnera? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z randkowaniem.
Oto zasady, które to zapewnią:

1. Dowiedz się, kim jesteś

Ktoś spytał mnie ostatnio, jak można ukryć swoje wady na pierwszej randce. Hmmm… odpowiedziałam – jak długo chcesz je ukrywać? I co potem? Nie warto iść na randkę z poczuciem, że mamy coś do ukrycia, że tylko udając kogoś innego, zainteresujemy sobą partnera.

Wyjdź z założenia, że każdy ma wady. I całe szczęście, bo chodzący ideał w realnym życiu to raczej… koszmar. Dlatego zamiast ukrywać to, co wydaje Ci się słabszą stroną, skoncentruj się na zaletach. Nie wiesz, czy je masz? Usiądź i na kartce papieru napisz:

– Co w sobie lubię?
– Co cenią i lubią we mnie inni? Możesz poprosić bliskich o informację od nich.
– Co jest moją mocną stroną w kontaktach z otoczeniem?

2. Określ swoje granice

Pytacie także o to, jak bronić się przed niechcianymi zachowaniami, reagować w sytuacjach, w których ktoś wyprzedza Was tempem. To może być zbyt szybkie deklarowanie uczuć, wypytywanie o intymne sprawy itp.

Każdy z nas ma osobistą przestrzeń, w której czuje się komfortowo. Zbyt szybkie przejście na tematy osobiste, przesadna poufałość, zbyt bliski dystans fizyczny, zbyt natarczywy wzrok – odczuwamy jako wtargnięcie na nasze terytorium i nastawiamy się defensywnie.

Zastanów się więc jakie są Twoje granice? W tym celu określ, jak chciałbyś być traktowany, co jest dla Ciebie dopuszczalne a co nie. Możesz sobie zapisać kategorie zachowań, których nie akceptujesz.

Następnie pomyśl, jak chciałbyś zareagować w takiej sytuacji. Możesz powiedzieć, „wybacz, nie jestem jeszcze przygotowany na tak osobiste pytania, gesty” itp. Jeśli stwierdzisz, że Twój komfort został naruszony, będąc przygotowanym, unikniesz zakłopotania.