Antykoncepcja dla kobiet

Antykoncepcja dla kobiet
123 rf.com

Długo działające środki najlepiej chronią przed niechcianą ciążą. Są aż 22-krotnie bardziej skuteczne – dowodzą amerykańskie badania nad antykoncepcją dla kobiet. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w wakacje, gdy łatwiej niż w ciągu roku zapomnieć o codziennej pigułce.
Pigułka antykoncepcyjna jest skuteczna pod warunkiem, że się ją zażyje. Prawda jest taka, że wykupujesz receptę wypisaną przez ginekologa, starasz się wyrobić nawyk zażywania środka o podobnej porze dnia (trudniej wtedy przeoczyć, że się go nie wzięło), ale w codziennym kołowrocie i tak udaje cię się co najmniej 1 raz w miesiącu mocno spóźnić z przyjęciem tabletki albo wręcz przypominasz sobie o zaległej dawce następnego dnia. Według badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych na blisko 7,5 tys. kobiet stosujących krótkotrwałą metodę antykoncepcji hormonalnej (pigułki, plaster, pierścień dopochwowy) aż 4,8 proc. zaszło w ciążę, zaś w ciągu trzech lat 9,4 proc. Długo działające środki, czyli zastrzyki i wkładki domaciczne, zawiodły w ciągu każdego roku badania tylko 1 proc. kobiet.

Warto porozmawiać ze swoim ginekologiem o różnych metodach antykoncepcji dla kobiet, zwłaszcza jeśli jesteś zapominalska. Do wyboru jest już spora paleta środków hormonalnych. Tymczasem 79 proc. Polek stosuje tylko pigułkę, 8-krotnie rzadziej sięgamy po plaster, na zastrzyk decyduje się 4 proc. kobiet, pierścień tylko 2 proc.