Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
17 lipca 2012 in Erotyka by Paulina Wawrzyńczyk

Młodzież na wakacjach: seks nastolaktów

Tradycyjnie wakacje to czas wolności, obozów i kolonii, a co za tym idzie zmniejszonej kontroli rodzicielskiej. I choć mama i tata chcą wierzyć, że ich pociecha jeszcze nie interesuje się seksem i czeka ją to w życiu jak najpóźniej, to właśnie z dala od domu młodzi ludzie decydują się na pierwsze kontakty.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Statystycznie nadal rozpoczynają życie seksualne około 18 roku życia, ale średnia matematyczna nie mówi nic o ich faktycznych doświadczeniach. Niektórzy zaczynają eksperymentować z seksem w wieku lat 12, inni 25. Samo współżycie to jednak jedynie wycinek z wielkiego tematu, jakim jest ludzka seksualność. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jakie problemy dręczą młodzież, jak bardzo czuje się ona osamotniona i gdzie szuka odpowiedzi na swoje pytania.

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton (do której należę) to nieformalna organizacja wolontariuszek i wolontariuszy, która od wielu lat prowadzi poradnictwo dla młodzieży, w tym wakacyjny telefon zaufania. Codziennie w godzinach 19–21 przy telefonie dyżuruje wykwalifikowana doradczyni. Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a jeżeli udzielenie pomocy wykracza poza kompetencje Pontonu, osoba pytająca zostaje skierowana do innego specjalisty. O tym, jak bardzo taka inicjatywa jest potrzebna, świadczy liczba telefonów i smsów otrzymywanych co roku*.

Jakie tematy najbardziej nurtują młodzież? W raportach podsumowujących wakacyjną pracę wolontariuszy zostały one podzielone na następujące kategorie w kolejności od najbardziej popularnych: antykoncepcja, zdrowie/fizjologia, seksualność, relacje, asertywność, ciąża,  zgłoszenia przemocy. Są to w większości poważne sprawy. Konieczność rozwiązywania ich za pomocą telefonu zaufania świadczy o poczuciu zagubienia młodych ludzi. Pozostawieni sami sobie nie mają z kim porozmawiać nie tylko o seksie, ale często o relacjach panujących w domu i w szkole, boją się opowiedzieć bliskim o traumatycznym przeżyciu, które ich spotkało.

Na ogół nastolatki, które zwracają się do Pontonu, mają świadomość, że uprawiając seks, powinny się zabezpieczać. Brakuje im jednak podstawowej wiedzy dotyczącej działania środków antykoncepcyjnych, a także z dziedziny prawa. Zrozpaczone pytają o środki wczesnoporonne i możliwość aborcji, nie wiedząc, że są one w Polsce nielegalne. Często wolontariuszka z Pontonu jest pierwszą osobą, która dowiaduje się o ciąży młodej dziewczyny, niestety, zdarza się, że będącej skutkiem gwałtu.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI