1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Seks osób z niepełnosprawnościami. Nowy poradnik

Imperial Cinepix
Imperial Cinepix
Najwyższy czas, by odtabuizować seksualność osób z niepełnosprawnościami i poświęcić więcej uwagi, badań i artykułów temu tematowi.

Zbyt łatwo ogranicza się prawo wielkiej grupy ludzi do wyrażania swojej seksualności i spycha tę sferę do niebytu. Oczywiście, nie każdy interesuje się seksualnością i ma ochotę rozwijać tę sferę życia, lecz każdy na prawo do posiadania wiedzy na ten temat. Unikanie go nie sprawi, że ktokolwiek lepiej się poczuje. Edukacja seksualna powinna być dopasowana do osób ze specjalnymi potrzebami.

Od niedawna na polskim rynku dostępny jest poradnik, którego brakowało przez lata: „Pełnosprawni. Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą”*. Ma troje autorów, którzy są specjalistami w dziedzinie seksualności. Zebrano w nim podstawowe informacje dotyczące wielu aspektów życia seksualnego osób z niepełnosprawnościami. To bazowa książka, która – mam nadzieję – będzie stanowić inspirację dla kolejnych publikacji. Nie sposób było zawrzeć w niej informacji o wielu dolegliwościach i schorzeniach, lecz i tak autorzy starali się podawać różne przykłady.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia życia seksualnego lub powrotu do niego jest, według nich, samoakceptacja i świadomość własnego ciała. To nie niepełnosprawność w największym stopniu ogranicza przyjemność seksualną, lecz kompleksy, wstyd, brak wiary w siebie, niechęć do własnego ciała, nierealistyczne oczekiwania wobec seksu wykreowane przez media i pornografię. Tak samo dotyczy to osób z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych. Zanim otworzymy się na innych, warto poświęcić sobie więcej czasu. Autorzy pokazują, w jaki sposób można odkrywać to, co sprawia nam największą radość i/lub wywołuje podniecenie (albo nie nasila bólu). Kiedy sami/same będziemy wiedzieć, co jest najmilsze i najbezpieczniejsze, będziemy czuć się pewniej w towarzystwie drugiej osoby. Nie da się oczywiście uniknąć pewnych kompromisów, które trzeba ponieść, borykając się z różnymi schorzeniami.

Ogromna bariera zniechęcająca osoby z niepełnosprawnościami do podejmowania aktywności seksualnych to brak prywatności. Ponieważ wiele z nich znajduje się pod stałą opieką w swoich domach czy specjalnych ośrodkach, trudno jest im znaleźć nawet chwilę, by dłużej przebywać w odosobnieniu. Pomoc innej osoby może być także konieczna, dlatego tak ważne jest, by wspierała ona życie seksualne, a nie się wstydziła czy do tego zniechęcała.

Autorzy nie zapomnieli również o poradach, dotyczących przełamywania oporów w kontaktach z innymi: jak i gdzie szukać partnera/partnerki, jak flirtować i – co najważniejsze – jak komunikować swoje potrzeby partnerowi/partnerce. Dobry seks bardzo rzadko jest spontaniczny, w miarę możliwości należy wcześniej ustalić, w jaki sposób chcemy być dotykani/dotykane. Im lepiej się przygotujemy, tym większe szanse na to, że nasze oczekiwania zostaną spełnione.

Przewodnik w sposób bardzo przystępny omawia różne rodzaje aktywności seksualnych, niesłusznie uważane za zastępcze wobec „prawdziwego” seksu. Wkładanie penisa do pochwy może jednak być dla wielu osób bardzo trudne, niemożliwe czy niechciane, dlatego ważne staje się eksperymentowanie z innymi technikami – seksem oralnym, analnym, tantrą czy BDSM. Książka zawiera liczne opinie osób z niepełnosprawnościami, które wypełniły ankietę na temat swojego życia seksualnego. Trzeba mieć świadomość, że autorzy po prostu przytoczyli zdanie osób, które chciały się podzielić swoim doświadczeniem. Mimo wybiórczości oraz braku statystyk, ma to i tak dużą wartość. Autor polskiego wstępu, psycholog Tomasz Garstka mocno podkreślił, że niektóre zjawiska opisane w niej nie mają charakteru naukowego – ich skuteczność nie została potwierdzona badaniami na znaczącej grupie. Zgadza się, lecz oczywiście nie dyskwalifikuje to poradnika. Jest on przeznaczony dla każdego odbiorcy i w założeniu ma stanowić zbiór inspiracji. Absolutnie nie należy się stresować, że zawarte w niej rady mogą nie pasować do naszych chęci ani doświadczenia. Polecam ją także wszystkim osobom, które pracują z osobami z niepełnosprawnościami albo mają wśród nich bliskich lub partnerów/partnerki.

*Cory Silverberg, Fran Odette, Miriam Kaufman, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013.

PS. Na zdjęciu kadr z filmu "Sesje"

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze