Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 czerwca 2012 in Erotyka by Paulina Wawrzyńczyk

Seks z nieletnimi a prawo

Ludzka seksualność w każdym kraju jest obwarowana prawnie. Ponieważ w polskich szkołach przeważnie nie uczy się ani prawa, ani wiedzy o seksie, panuje w tej dziedzinie wiele nieporozumień i nierzadko dochodzi do dramatów. Nieznajomość prawa nie stanowi żadnej okoliczności łagodzącej, więc warto poznać podstawowe reguły i rozmawiać o nich ze swoimi dziećmi.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to zasada, że osoby poniżej 15 roku życia chronione są w Polsce szczególnie. Próg jest oczywiście umowny i może wydawać się kontrowersyjny, ale tak zostało to określone. Wszelkie czynności seksualne z osobą mającą mniej niż 15 lat (również za jej zgodą!) są uznawane za pedofilię i podlegają wysokim karom (art. 200 kk). W przypadku przestępstwa pedofilii nie występuje zatarcie i osoba skazana do końca życia ma np. zakaz wykonywania określonych zawodów. Przepis ten ma za zadanie chronić dzieci, one oczywiście nie są ścigane za uprawianie seksu. Jeżeli obie osoby mają mniej niż 15 lat, nie podlegają karze. W sytuacji, gdy 16-latek współżyje z 14-latką (przeważnie chłopcy są starsi od dziewczyn, ale zdarzają się też sytuacje odwrotne), wobec niego jako osoby małoletniej mogą być zastosowane środki wychowawcze, łącznie z opieką kuratora czy umieszczeniem w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Osoba 17-letnia odpowiada już jak dorosła, więc podlega odpowiedzialności karnej!

W Polsce w 2009 roku 406 dziewczynek poniżej 15 roku życia urodziło dziecko – seks z bardzo młodymi osobami nie jest więc zjawiskiem marginalnym. Ponieważ każdy kontakt seksualny z osobą poniżej 15 roku życia traktuje się jak przestępstwo, przysługuje prawo do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży (stwierdza to prokurator, wyrok sądowy nie jest potrzebny). Jeżeli jakiś szpital odmawia jej wykonania, koniecznie należy domagać się w innym. Jeżeli doszło do ciąży, to jej „sprawca” na pewno zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i nie ma to znaczenia, że młodzi kochankowie kochają się nad życie i planowali wspólną przyszłość!

O ile powyżej 15 roku życia bez obaw można już podejmować aktywność seksualną, o tyle prawo bardzo utrudnia bycie odpowiedzialnym/odpowiedzialną. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą bez zgody rodziców/opiekunów decydować o sobie w kontaktach ze służbą zdrowia. Oznacza to, że dostęp go ginekologa i najskuteczniejszej antykoncepcji hormonalnej jest prawie niemożliwy dla młodych ludzi, których opiekunowie nie interesują się nimi lub są przeciwni jakimkolwiek zachowaniom seksualnym albo antykoncepcji. Nastolatki próbują sobie radzić na różne sposoby, często kupują pigułki z różnych źródeł poza kontrolą i lekarza, i państwa, co może mieć dla nich fatalne skutki. Warto pamiętać o tym, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o sprzedaż i kupno prezerwatyw.

Strony: 1 2


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI