Warsztaty seksualne – co to takiego?

123rf.com

W Internecie pojawia się coraz więcej ofert warsztatów na różne tematy związane z seksualnością. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym grupom, ale większość jest otwarta dla wszystkich chętnych. Co to takiego, czy należy się ich bać i w czym mogą nam pomóc?
Voca Ilnicka (pomysłodawczyni i właścicielka portalu seksualnosc-kobiet.pl) prowadzi zajęcia tylko dla kobiet w całej Polsce. Przychodzą na nie osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Spotkania mają na celu odtabuizowanie sfery seksualnej, danie pola do rozmowy na tematy, których wiele kobiet nigdy nie porusza nawet z najbliższymi osobami. Jeden nosi tytuł „Rozmawiam o seksie” (czytaj: seksualności). „To warsztat otwierający, będący być może pierwszą możliwością refleksji dla kobiet – dlaczego nasza seksualność jest taka a nie inna, dlaczego ślepo podporządkowujemy się kulturze, nawet jeśli to godzi w nasze szczęście i dobro” – mówi prowadząca. Mimo rewolucji seksualnej kobiety nadal wychowywane są na grzeczne i niewymagające w sferze seksualnej. Odbija się to negatywnie na ich pewności siebie i kontaktach z mężczyznami. Nawet krótkie spotkanie w kobiecym gronie pozwala poznać osoby mające podobne do naszych doświadczenia i wątpliwości, wzmocnić się w grupie. Początkowe skrępowanie szybko mija i okazuje się, jak bardzo temat seksualności jest „nieprzegadany”, jak bardzo jest ważny i ile budzi ciekawości.

Drugi warsztat jest zatytułowany „Wagina jako źródło siły” i dotyczy kobiecej cielesności. Podczas spotkania można przenieść się do czasów, kiedy wagina (czy szerzej: kobiecość) była postrzegana jako powód do dumy, coś potężnego i pięknego, czego nie trzeba się wstydzić, chować, poprawiać. W opisie warsztatu czytamy: „czasy, kiedy kobiece genitalia kojarzyły się z siłą, mocą i szacunkiem dawno za nami. Wychowałyśmy się w kulturze wstydu i pornografii, która z kwiatu między nogami zrobiła dziurkę do seksu, miejsce brzydkie, odrażające, ohydne, które trzeba przed światem ukrywać. Joni, święta przestrzeń stała się pizdą, cipą, sromem. Na warsztacie powrócimy do czasu, w którym wagina była święta, porozmawiamy o niej z miłością, oddamy należną jej cześć. Dokonamy przeglądu waginalnej sztuki, mitologii i prywatnych dumnych historii”. Brzmi magicznie! Odzyskiwanie kobiecej historii może bardzo pomóc w traktowaniu z szacunkiem seksualności własnej i innych kobiet, dawaniu sobie prawa do przyjemności.