1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Warsztaty seksualne – co to takiego?

123rf.com
123rf.com
W Internecie pojawia się coraz więcej ofert warsztatów na różne tematy związane z seksualnością. Niektóre z nich dedykowane są konkretnym grupom, ale większość jest otwarta dla wszystkich chętnych. Co to takiego, czy należy się ich bać i w czym mogą nam pomóc?

Voca Ilnicka (pomysłodawczyni i właścicielka portalu ) prowadzi zajęcia tylko dla kobiet w całej Polsce. Przychodzą na nie osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Spotkania mają na celu odtabuizowanie sfery seksualnej, danie pola do rozmowy na tematy, których wiele kobiet nigdy nie porusza nawet z najbliższymi osobami. Jeden nosi tytuł „Rozmawiam o seksie” (czytaj: seksualności). „To warsztat otwierający, będący być może pierwszą możliwością refleksji dla kobiet – dlaczego nasza seksualność jest taka a nie inna, dlaczego ślepo podporządkowujemy się kulturze, nawet jeśli to godzi w nasze szczęście i dobro” – mówi prowadząca. Mimo rewolucji seksualnej kobiety nadal wychowywane są na grzeczne i niewymagające w sferze seksualnej. Odbija się to negatywnie na ich pewności siebie i kontaktach z mężczyznami. Nawet krótkie spotkanie w kobiecym gronie pozwala poznać osoby mające podobne do naszych doświadczenia i wątpliwości, wzmocnić się w grupie. Początkowe skrępowanie szybko mija i okazuje się, jak bardzo temat seksualności jest „nieprzegadany”, jak bardzo jest ważny i ile budzi ciekawości.

Drugi warsztat jest zatytułowany „Wagina jako źródło siły” i dotyczy kobiecej cielesności. Podczas spotkania można przenieść się do czasów, kiedy wagina (czy szerzej: kobiecość) była postrzegana jako powód do dumy, coś potężnego i pięknego, czego nie trzeba się wstydzić, chować, poprawiać. W opisie warsztatu czytamy: „czasy, kiedy kobiece genitalia kojarzyły się z siłą, mocą i szacunkiem dawno za nami. Wychowałyśmy się w kulturze wstydu i pornografii, która z kwiatu między nogami zrobiła dziurkę do seksu, miejsce brzydkie, odrażające, ohydne, które trzeba przed światem ukrywać. , święta przestrzeń stała się pizdą, cipą, sromem. Na warsztacie powrócimy do czasu, w którym wagina była święta, porozmawiamy o niej z miłością, oddamy należną jej cześć. Dokonamy przeglądu waginalnej sztuki, mitologii i prywatnych dumnych historii”. Brzmi magicznie! Odzyskiwanie kobiecej historii może bardzo pomóc w traktowaniu z szacunkiem seksualności własnej i innych kobiet, dawaniu sobie prawa do przyjemności.

Agata Loewe i Karo Aquabal prowadzą cykl warsztatów pod tytułem „Gdzie jest Twój seks?”. Przychodzą na nie wszyscy. Prowadzącym zależy na „dialogu między osobami, które na pierwszy rzut oka różnią się od siebie płcią, orientacją seksualną, tożsamością płciową, wiedzą na temat ludzkiej seksualności, doświadczeniem zawodowym/seksualnym, wiekiem, przynależnością do mniejszości preferencji seksualnych (tantra, poli, BDSM, swingersi, naturysci itd.), tym, czy są w związku, czy też nie…”. Można uczyć się od siebie nawzajem, zgłębiać własne odczucia i uprzedzenia dotyczące seksu. „Każdy/a ma inną definicję seksualności. Podczas warsztatów rozwijamy te definicje, pokazujemy różnorodność, zastanawiamy się nad przekonaniami, które w jakiś sposób kierują naszymi wyborami życiowymi-seksualnymi. Rozkładamy normy kulturowe na części pierwsze, próbujemy wskazać kierunki dla osób, które szukają rozwiązań dla siebie, dla swoich relacji. Pomagamy też przywrócić bliskość z samym/ą sobą. Bo miłość i seks zaczynają się w nas i to do nas należy decyzja, co z nimi poczniemy. Zwracamy uwagę na fakt, że przy podejmowaniu tych decyzji ważna jest świadomość, odpowiedzialność i konsensualność (czyli zgoda wszystkich stron)”.

Ogromnym sukcesem cieszył się także warsztat „Czy poliamoria jest dla Ciebie?” przeprowadzony podczas premiery e-magazynu MoreLove.eu. Dziewczyny mają w planach kolejne tematy, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na to, żeby rozmawiać o sferze dotychczas zepchniętej w niebyt. Ponieważ dopiero zaczynamy rozmawiać publicznie o świadomym seksie, można mieć wiele obaw z tym związanych. Trzeba wiedzieć, że warsztaty seksualne nie służą uprawianiu seksu, ani dotykaniu innych osób. Jeżeli jakieś ćwiczenie nam nie odpowiada, nie musimy go wykonywać. Celem takich spotkań jest rozwój osobisty i przełamywanie barier (jeżeli takie nas krępują). Doświadczenie przepływu energii seksualnej jest jak najbardziej możliwe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze