Więcej testosteronu od słońca

Wiecej testosteronu od slonca
123rf.com

Kąpiel słoneczna dobrze robi na męskie libido. Od plaży do większego apetytu na seks droga wiedzie przez skórę. Skóra wystawiona na słońce produkuje witaminę D. Witamina D „napędza” produkcję testosteronu. A im więcej testosteronu, tym wyższe libido. Proste!
Zimą we krwi krąży najmniej witaminy D i testosteronu, a najwięcej latem. Z badania przeprowadzonego w Austrii na 2,3 tys. mężczyzn wynika, że testosteronowy szczyt przypada na sierpień, zaś największy hormonalny dołek na marzec. Niedostatki testosteronu mogą osłabiać apetyt na seks i zmniejszać energię potrzebną do działania. Niski poziom tego hormonu odpowiada także za osłabienie siły mięśni i małą gęstość kości.

Panowie, którzy mają niebezpieczne dla zdrowia niedobory testosteronu otrzymują „hormonalną terapię zastępczą”. Zaleca im się stosowanie diety bogatej w witaminę D (tłuste morskie ryby – makrela, łosoś).

Tak mówią naukowcy, ale czy zdrowy mężczyzna zauważa u siebie sezonowe różnice? Oznaczałoby to również, że ludzie budzą się do seksu wiosną, gdy dzień jest już odpowiednio długi. – W pewnym sensie tak jest, bo wpływem słońca nie tylko u mężczyzn, także u kobiet zwiększa się poziom testosteronu. Ten hormon nawet u kobiet wpływa na popęd seksualny. Jednak nie jest prawdą, że seks uprawiamy najczęściej latem – mówi Zbigniew Wojtasiński, autor książki „101 mitów o seksie”.