Wprowadzenie do Tao Seksu

Tao Seksu to inaczej taoistyczna joga seksualna. Słowo Tao miało wiele znaczeń, ale zasadniczo odnosiło się do doświadczania harmonii z kosmosem i całą otaczającą nas rzeczywistością.
W ramach taoizmu istniało kilka nurtów, koncentrujących się m.in. na zdrowiu i wydłużaniu życia, odżywianiu, ćwiczeniach oddechowych, aranżacji wnętrz itd. Jedną z dziedzin taoistycznej mądrości i taoistycznej jogi były także nauki o pozytywnym wykorzystywaniu seksualności. W skrócie nazywa się je obecnie Tao Seksu.

Sztuka Tao Seksu polega na nauczeniu się bardziej świadomego podejścia do swojej seksualności.
Tao Seksu było jednak w dawnych Chinach sztuką trochę elitarną, ponieważ uważano, że opanowanie własnej energii seksualnej na drodze takich praktyk wyzwala ogromną siłę osobowości.

Większość osób podchodzi do intymności i współżycia w sposób raczej intuicyjny i instynktowny. Joga seksualna uczy natomiast wykorzystywania własnej siły witalnej i seksualnej w sposób celowy i metodyczny. Podejście takie owocuje wzmacnianiem ogólnego stanu zdrowia, zmniejszeniem dolegliwości i chorób seksualnych, większą satysfakcją płynącą ze swojego życia seksualnego oraz budowaniem lepszego kontaktu między partnerami.

Wiele ćwiczeń Tao Seksu można opanować stosunkowo szybko. Podstawową grupą tych ćwiczeń, łatwą do zrozumienia i opanowania dla każdego, jest trening mięśni seksualnych.
Dotyczy to zwłaszcza ćwiczeń mięśni w rejonie krocza, mięśni zwieracza odbytu, ćwiczenia mięśni pochwy, a także wzmacniania mięśni przepon mieszczących się poniżej jamy brzusznej – przepony miednicznej i przepony płciowej.

Zazwyczaj większość ludzi nie interesuje się wzmacnianiem tych partii ciała. Pewne zainteresowanie tym tematem rozwijają współczesne szkoły rodzenia. Jednak nawet sportowcy, osoby uprawiające fitness, czy osoby regularnie ćwiczące na siłowni, mogą mieć ten rejon bardzo słaby i zwiotczały.

Tymczasem dawna medycyna chińska określała stopień żywotności ludzkiego organizmu m.in. poprzez ocenę siły i sprężystości mięśni dolnej części tułowia, w tym mięśni zwieracza odbytu. Wzmocnienie tych mięsni z jednej strony poprawia naszą sprawność i jakość doznań seksualnych, a z drugiej strony – ogólnie poprawia stan naszej witalności i żywotności.

Wiek biologiczny, w odróżnieniu od wieku kalendarzowego, określało się niekiedy właśnie stopniem sprężystości mięśni dolnej partii tułowia. A zatem ćwiczenia tego typu mają dużą wartość seksualną, poprawiają nasze samopoczucie i działają odmładzająco.