Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak antykoncepcja wpływa na seks?

fot.123rf
4 lutego 2016 in Seks by Magdalena Rybak
Najdziwniejsze metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę? Nawóz krokodyla i gałązki akacji z daktylami i miodem. Tak sprawa wyglądała w starożytnym Egipcie. A jak to jest dzisiaj? Choć wachlarz możliwości jest szeroki, to nadal antykoncepcja pozostaje w gestii kobiety. I jak to wpływa na seks?

W egipskim papirusie z Kahun autor zalecał kobietom stosowanie metody antykoncepcyjnej w postaci mieszaniny nawozu krokodyla z miodem i solą. Powstała substancja przypominała konsystencją gumę, którą wkładano do pochwy. Papirus Ebersa zalecał stosowanie mikstury złożonej z czubków gałązek akacji, daktyli, miodu, umieszczonej na kawałku wełnianej tkaniny, a następnie aplikowanej do pochwy. Obecnie, w XXI wieku, metod jest wiele – od naturalnych, opartych na kalendarzyku małżeńskim (liczenie dni cyklu) i samoobserwacji kobiety (temperatury i śluzu szyjkowego), po metody mechaniczne (kapturki naszyjkowe i krążki dopochwowe), chemiczne (globulki i żele dopochwowe, które stanowią barierę dla plemników i mają własności plemnikobójcze), metody ingerujące w cykl hormonalny (pigułki antykoncepcyjne, implanty, plastry i zastrzyki hormonalne oraz spirale dopochwowe) i wkładki wewnątrzmaciczne. Nadal piłka jest po stronie kobiet – w przeważającej większości to one biorą na siebie kwestię zabezpieczenia, bo w razie jego nieskuteczności to one ponoszą największe konsekwencje.

Wspólna decyzja

Jeśli mówimy o stałym związku, podstawą powinno być to, aby o rodzaju antykoncepcji zadecydować wspólnie. Odpowiedzialny i świadomy mężczyzna przedyskutuje temat razem z partnerką lub nawet wybierze się z nią na wizytę do ginekologa. Najlepiej razem podjąć decyzję, co można zrobić, żeby zapewnić sobie komfort współżycia. Bo kobieta powinna decydować się na ciążę wtedy, gdy jest w takim momencie swojego życia emocjonalnego, że czuje się na to gotowa, i w takim punkcie kariery, że może sobie pozwolić na przerwę. Rodzaj antykoncepcji zależy też od stanu zdrowia kobiety, siły libido i współżycia oraz znaczenia seksualności w hierarchii potrzeb.

Są kobiety, u których występuje silny lęk przed zajściem w ciążę. Do tego stopnia, że nie pozwala im skupić się na doznaniach podczas seksu. Może to być następstwem złego procesu socjalizacji. Przykład? Para zgłosiła się do seksuologa z powodu zaburzeń erekcji. Okazało się, że kobieta kazała partnerowi zakładać dwie prezerwatywy, co powodowało u niego ucisk. Na dodatek współżyli wyłącznie w czasie dni niepłodnych wyznaczonych na podstawie kalendarzyka małżeńskiego, a ona stosowała dopochwowy krem antykoncepcyjny oraz tabletki antykoncepcyjne.

Brak wiedzy i lęk może skutkować kuriozalnymi wyborami. Dlatego warto najpierw sprawdzić wskaźnik Pearla, który pokazuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przeliczeniu na 100 kobiet stosujących daną metodę przez okres pierwszych 12 miesięcy jej używania. Przykładowo przy skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń w przypadku tabletki antykoncepcyjnej to zagrożenie wynosi 0,1–0,2, plastra antykoncepcyjnego – 0,59–0,99, spirali hormonalnej – 0,09–0,11, żeli i pianek – 6–26, prezerwatywy – 3–14.

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI