Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 grudnia 2015 in Seks by Ewa-Klepacka-Gryz

Jak kochają Polacy? – cz.II

Dla związku potrafimy poświęcić swoje nałogi, karierę, przyjaciół, a także zdecydować się na terapię małżeńską. Jednak największym problemem jest znalezienie odpowiedniego partnera.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zobacz Jak kochają Polacy? – cz.I

Na ołtarzu miłości

Polacy są gotowi do poświęceń w imię dobra związku: 74 proc. respondentów zapewnia, że dla partnera jest w stanie wyjść z nałogu, a 59 proc. – zmienić nawyki. To deklaracje bardzo na wyrost, bo chęć zmiany nawet dla najbardziej ukochanej osoby to przedsięwzięcie z góry skazane na porażkę. Podobnie jak typowo polski mit: „Jak mnie kocha, to się zmieni”, który jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związku. Bo bliskie relacje nie znoszą poświęceń, a zmiana w imię miłości czy dla partnera to prosta droga do zdrady – zamiast siebie łatwiej zmienić obiekt uczuć. Idealizacja miłości, wiara w harmonijne dopasowanie, bezgraniczne zrozumienie, jedność ciał i dusz utrwalają jedynie pierwszą część małżeńskiej przysięgi: „razem na dobre”, a co z „razem na złe”? No cóż, nadal wierzymy, że dobry związek pokona sam (bez naszego udziału) wszystkie trudności (44 proc. badanych przeczekuje, aż problem sam się rozwiąże). Ciągle brakuje nam podstawowej wiedzy o dynamice relacji, zamiast dbać o rozwój związku, mówimy o walce o związek, w którym pojawił się kryzys. Stąd kryzys staje się prostą drogą do rozstania, bo to łatwiejsze niż próba naprawy relacji.

„Małżeński survival”, serial emitowany przez kanał Lifetime, jako remedium na kryzys proponuje radykalną terapię. Para tuż przed podjęciem decyzji o rozwodzie zostaje wysłana na bezludną wsypę, gdzie pod czujnym okiem specjalistów ma przeżyć 72 godziny. Upolowanie obiadu, przetrwanie nocy pod wspólnym kocem, w chłodzie i deszczu – to jedynie przedsmak przygody. Najważniejsze są ćwiczenia terapeutyczne, np. „Zakop partnera po szyję i wytłumacz mu, jak się czujesz w związku” albo „On ma złapać kurczaka, zabić i oskubać. Ty rozpal ognisko”. Wyjęte z bezpiecznego środowiska, wytrącone z codziennych, rutynowych schematów pary mają szansę sprawdzić, jak silny jest ich związek. Czy w ekstremalnych warunkach potrafisz zaufać partnerowi? Czy umiecie ze sobą współpracować? Czy kompromis jest lepszy niż trwanie przy swoim i obwinianie partnera? Pary przyciąga do siebie i łączy namiętność i intymność, ale to wspólnie przeżywane trudy cementują związek.

Polecam zwłaszcza ćwiczenie sprawdzające zdolność wybaczania. Niech każde z was weźmie plecak i nazbiera do niego kamieni (mogą być zabawki dziecka czy jabłka). Każdy kamień to jedna pretensja do partnera. Wyjdźcie ze swoimi plecakami na spacer. Poczujcie ciężar wzajemnych urazów i pretensji. Potem sprawdźcie, które z „grzechów” partnera jesteście w stanie wybaczyć, np. weź do ręki kamień, który symbolizuje jakieś jego przewinienie, i wyrzuć go z okrzykiem: „wybaczam ci”, np. „Wybaczam ci, że nie słuchasz, kiedy mówię o swoich uczuciach”. W ten sposób uwolnicie się od wzajemnych urazów i pretensji.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI