Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
25 sierpnia 2014 in Seks by Joanna Godecka

Jak pieniądze wpływają na Twój związek

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach decyzja o pójściu razem do łóżka jest prostsza niż o dzieleniu finansów. Dla sporej grupy osób stają się one problemem, a rozmowy o rachunkach bywają równie nieprzyjemne jak depilacja woskiem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach– Na początku temat pieniędzy w moim związku wydawał się nieistotny – opowiada Monika, 32-letnia redaktorka. – Koszty naszych randek nie stanowiły problemu: czasem płacił Michał, czasem ja. Wiele się zmieniło, gdy zaczął u mnie pomieszkiwać. Co prawda robił zakupy spożywcze na wspólne obiady i kolacje, kupował alkohole, także prezenty dla mnie, ale nigdy nie przyszło mu do głowy, aby partycypować w kosztach czynszu, napraw i mediów. Nic nie mówiłam, jednak płacąc swoje rachunki, czułam, że powinien choćby zrobić jakiś gest. Kiedy zepsuł się telewizor, oczywiście pojechał ze mną i pomógł w montażu, ale zapłaciłam ja i to niebagatelną kwotę.

– W końcu zdecydowaliśmy, że Michał wynajmie swoje mieszkanie i przeprowadzi się do mnie – kontynuuje Monika. – Uznałam to za moment, w którym zacznie traktować moje mieszkanie także jako swój dom, a pieniądze, które dostanie z wynajmu, dołoży do wspólnych wydatków. Napomknęłam mu o tym – odpowiedział, że jakoś to ułożymy. Tak się jednak nie stało. Michał nadal wydaje swoje pieniądze, kiedy chce i na co chce. Nie wiem, co robić.

– Z jednej strony kocham go i wiem, że nie jest skąpy – wyznaje. – Miewa szeroki gest, zafundował nam kosztowną wycieczkę do Tajlandii. Spędziliśmy tam ostatniego sylwestra. Kiedy mówię, że coś mi się bardzo podoba, też często wyjmuje portfel i kupuje mi to „coś”: ciuch, kosmetyk, perfumy. Jednak ten układ ciąży mi coraz bardziej. Wolałabym, żeby dokładał konkretną sumę do stałych kosztów. Obawiam się, że wkrótce zaczniemy się kłócić o pieniądze. A zawsze wydawało mi się to małostkowe i prozaiczne.

Otóż to. Dżentelmeni ponoć nie rozmawiają o pieniądzach, ale zakochani powinni! Źle zorganizowana codzienność nie służy romantycznej atmosferze. Kiedy bowiem rozmowy na ten temat uważamy za krępujące lub niepotrzebne, tłumione napięcia z ich powodu przeradzają się w konflikt.

Zakochani powinni rozmawiać

Michał zapewne uważa, że kupowanie jedzenia, prezentów i robienie Monice przyjemności rekompensuje jej ponoszenie kosztów eksploatacji mieszkania. Wcześniej i tak musiała przecież płacić rachunki. Kupując jej kosztowne drobiazgi, ma poczucie, że spełnia jej zachcianki idba o nią. Może tak wyobraża sobie męską rolę?

Monika od tych spontanicznych gestów wolałaby czuć, że Michał wspiera ją w codziennych wydatkach. To byłoby dla niej bardziej komfortowe.

Czasem wystarczy szczerze porozmawiać. Zła komunikacja w tej kwestii jest powszechnym problemem. Część osób, podobnie jak Monika, uważa, że drążenie tematu wydatków dowodzi małostkowości. To błąd. Warto otwarcie dyskutować i ustalać zasady, ponieważ statystycznie, finanse podawane są jako najczęstsza przyczyna rozwodów.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI