Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak zmieniają się zachowania seksualne Polaków?

fot.123rf
10 lutego 2017 in Seks by redakcja
Widać, że poglądy i zachowania osób w wieku 50+ są wyraźnie inne niż 20-, 30-, a nawet 40-latków. Różnice te są na tyle istotne, że mogą świadczyć o zmianie obyczajowej – dowiadujemy się z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2017”.

Jaką rolę seks odgrywa w naszym życiu?

Okazuje się, że największą rolę odgrywa w życiu trzydziesto- i czterdziestolatków: 60% badanych w wieku 30-49 lat przyznaje, że seks ma duże znaczenie w ich życiu (szczególnie u mężczyzn, ale u kobiet także). W tej grupie widać też największe zadowolenie z życia seksualnego – deklaruje je aż 70% badanych. Ogólnie zadowolonych z seksu jest ponad 50% Polaków. Dużą różnicę widać jednak u osób po 50 roku życia.

Statystki w grupie 50+ wyglądają niestety inaczej. 37% badanych w tym przedziale wiekowym uważa seks za zupełnie nieistotny element życia, a 19% za niezbyt istotny. Szczególnie te poglądy dominują u kobiet, bo aż 65% z nich przyznaje, że seks jest w ich życiu mało istotny (dla 49% w ogóle nieistotny!).

Z badań wynika też, że w ciągu ostatnich 20 lat spadła aktywność seksualna Polaków o około 10% (w 1997 roku była na poziomie 86%). Ludzie w związkach współżyją mniej, a seks uprawiają krócej. Dlaczego? Jeszcze do niedawna tym, co najbardziej zniechęcało nas do seksu był lęk przed niechcianą ciążą. Dziś na pierwsze miejsce wychodzi zmęczenie i stres – zarówno kobiety jak i mężczyźni podają je jako główną przeszkodę we współżyciu.

Masturbacja i seks oralny

Zmienia się też podejście i otwartość Polaków na różne doznania seksualne. W ostatnich pięciu latach wzrosła o 15% liczba osób, które się masturbują. Masturbuje się regularnie 47% mężczyzn i 23 % kobiet. Opinie na temat masturbacji są też bardziej przychylne: 49% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że masturbacja pozwala lepiej poznać swoje ciało i w większym stopniu cieszyć się, przeżywać zaspokojenie swych potrzeb seksualnych. Coraz więcej osób praktykuje również seks oralny i analny.

Kiedy rozpoczynamy współżycie w związku?

Zdecydowana większość (47%) decyduje się na seks po dłuższej znajomości. Nieco mniej osób (37%) podejmuje współżycie seksualne po kilku spotkaniach/ kilku tygodniach. Tylko 3% ankietowanych przyznało się do seksu już na pierwszym spotkaniu.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI