Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
11 września 2015 in Seks by Ewelina Jasik

Jak zwiększyć swoje szanse na udany związek?

Masz wrażenie, że ciągle spotykasz na swojej drodze niewłaściwych partnerów? Wyrzucasz sobie wciąż te same błędy? Szukasz odpowiedzi na pytanie: czy na tym świecie są jeszcze jacyś sensowni mężczyźni? Czy w końcu spotkam tę jedyną/ jedynego?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Z poszukiwaniem miłości jest trochę tak, jak z grą w ruletkę. Obstawiasz, że dopiero co poznana osoba, do której mocniej zabiło Twoje serce jest tą, o którą warto zabiegać. I jak to bywa ze szczęściem w tego typu grach hazardowych: bilans może być różny. Gwarancji na wygraną nigdy nie dostaniesz. Miłość jest ryzykowna, jak wszystko na czym nam zależy. Zatem skoro nie można dostać gwarancji na powodzenie w związku, wiele osób wycofuje się w ogóle z gry w „parowanie”. Jeśli wycofanie się jest tylko daniem sobie czasu na lepsze poznanie siebie (i niejako zwiększenie szans na poznanie kogoś z kim faktycznie będziemy mieli duże szanse stworzyć satysfakcjonujący związek), to jest to jak najbardziej zrozumiałe i godne pochwały. Jeśli jednak wycofanie jest próbą ucieczki przed kolejnym związkiem, który może przynieść podobny lub większy ból od poprzedniego, wówczas jest to jedno z najgorszych rozwiązań w dłuższej perspektywie. Doraźnie wycofanie się jest czasem bardzo pożądane. Warto jednak wykorzystać ten czas tylko na bliższe poznanie samej/samego siebie.

Gracz, który zasiada do stołu z ruletką, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną musi posiadać niejako szósty zmysł, umiejętność doskonałej obserwacji pozostałych uczestników, strategii, jak i samej gry. Powściągliwość i uważność też są jak najbardziej pożądane, zwłaszcza przy kończących się zasobach finansowych.

Pojawia się zatem pytanie, czy można zwiększyć swoje szanse na powodzenie w związku, skoro jest tak ryzykowny?

Owszem, można. Inhibitorem ryzyka jest zawsze informacja. Im więcej wiemy o sobie, o tym kim jesteśmy, czego chcemy, jak reagujemy, co nas smuci, a co bawi, co mobilizuje, a co ogranicza, tym bardziej minimalizujemy ryzyko wplątania się w niewłaściwą relację. Samoświadomość, a szerzej inteligencja emocjonalna, której samoświadomość jest częścią, jest kluczem do powodzenia w życiu, w każdej dziedzinie, zgłasza w relacjach z innymi. Często mówi się: „nie szukaj winy w drugim człowieku, tylko spójrz na siebie”. Jest w tym zdaniu sporo prawdy, trzeba tylko wiedzieć jak spojrzeć. Bo zdanie może wzbudzać takie emocje, jak złość czy irytację, na zasadzie „no, ale jak to, przecież to on jest winien/winna”! Często też reakcja natychmiastowa w naszej kulturze społecznej jest taka, iż spojrzymy faktycznie na siebie, ale tylko po to, by w sobie znaleźć winę, nierzadko usprawiedliwiając drugą osobę. Wzbudzamy też w sobie poczucie winy za to, że kogoś oskarżyliśmy/oskarżyłyśmy, nie zastanawiając się tak naprawdę nad sobą. Spojrzeć na siebie to, w tym znaczeniu, spojrzeć w głąb siebie. Nazwać swoje emocje, swój stan, swoje potrzeby, mieć ich świadomość i odwagę empatycznego ich skomunikowania.

Aby ominąć samotne morze łez w poszukiwaniu miłości, poświęćmy czas na przestudiowanie najpierw swojej mapy uczuć i na przepłynięcie własnego morza potrzeb, by rzucić się na głęboką wodę związku:)

Ewelina Jasik www.BodyAndMindCoaching.pl

Biogram i książka autorki


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI