Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
2 grudnia 2014 in Seks by Krzysztof Boczek

Joga tantryczna

Tantryczne asany zbliżają partnerów. Wykorzystują energię seksualną do uzyskania stanu wyższej świadomości. O tej dosyć mało znanej odmianie jogi opowiada jej najsłynniejsza nauczycielka – Hanna Katz-Jelfs.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czym jest właściwie joga tantryczna?

Tantra to ucieleśniona duchowość, która istniała wcześniej niż religia. Jest nią tybetański buddyzm, angielski Stonehenge czy nawet dawna nauka tajemna – alchemia. Przedstawiciele tej ostatniej nie tylko poszukiwali sposobów na uzyskanie złota, ale także przekształcali czystą energię seksualną w świadomość. O tantrze książkę napisał nawet Dalajlama. I sam ją uprawiał. Z tantry wywodzi się ajurweda, refleksologia, zaś joga jest jedną z jej części. Satyananda Saraswati, słynny jogin i twórca Uniwersytetu Bihar Yoga Bharati, powiedział: „tantra jest matką, a joga jej synem”. Joga to unia z boskością, a tantra to energia i świadomość, które doprowadzają do małżeństwa przeciwieństw w nas – kobiecości i męskości. Joga jest ascetyczną formą tantry – wiele szkół jogi nie aprobuje seksualizmu, pożądania. Tymczasem joga tantryczna to system rytuałów i technik, które wykorzystują energię seksualną do podniesienia człowieka do stanu wyższej świadomości. To jej główny cel. Ale niewielu wie, że tantra jest także przygotowaniem do śmierci. Na przykład w pranajamie, nazwie techniki opanowywania oddechu, prana oznacza życie, a jama to śmierć. W Indiach wiedza o powiązaniu tantry ze śmiercią jest powszechna. W Europie już nie. Chociaż Francuzi o orgazmie mówią „mała śmierć”… Bo tyle traci się podczas niego energii. Dzięki orgazmom człowiek się odnawia.

Czym różni się joga tantryczna od standardowej jogi?

Moim zdaniem jest bardziej aktywna. Nawet tak, wydawałoby się, „statyczne” elementy, jak ćwiczenia oddechowe i wizualizacje, wykonuje się w niej, zmieniając pozycję ciała. Ja prowadzę warsztaty Tantra Kriya Joga. Kriya znaczy „działanie”, „przebijanie się przez blokady”. Ludzie mają blokady na różnych poziomach. To zmienia się nawet w ciągu dnia. Czasami ranią nas czyjeś komentarze i zamykamy się emocjonalnie i energetycznie. System czakr w ciele także otwieramy lub zamykamy w zależności od tego, czy doświadczamy realnych albo nawet wyimaginowanych zagrożeń lub nawet gdy myślimy o nich. Ale włączając świadomość, jesteśmy w stanie te czakry otworzyć. „Rozpuścić” w sobie blokady. Pomagają w tym praktyki medytacji i „miłującej dobroci”, czyli miłości bez przywiązania. Niektórzy używają także wizualizacji, inni świadomie wysyłają miłość w miejsce, w którym odczuwają ból albo blokadę, a jeszcze inni stosują w tym celu modlitwy, błogosławieństwa albo mantry.

W trakcie warsztatów poprzez wydobywanie z siebie różnych dźwięków, pracę z oddechem czy ćwiczenia rozciągające sublimujemy czystą energię seksualną – kundalini – prosto do serca lub trzeciego oka (jedna z czakr, znajduje się na czole – przyp. red.), uzyskując wyższą świadomość. A ponieważ podczas tych praktyk w organizmie wydziela się serotonina i dopamina, warsztaty są bardzo pobudzające, co niektórych przyciąga. Są osoby, którym taki warsztat zastępuje branie tabletek ecstasy! Osobiście lubię uprawiać jogę tantryczną rano, tuż po przebudzeniu. Wykonuję ćwiczenia oddechowe, rozciąganie. Dzięki temu potem lepiej czuję się przez cały dzień. I mam lepsze relacje z ludźmi. A poza tym praktyki oddechowe działają bardzo odmładzająco. Ja na przykład mam ponad 50 lat i sądzę, że wyglądam dobrze jak na swój wiek (śmiech).

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI