Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
4 maja 2015 in Seks by Joanna Olekszyk

Kiedy iść do łóżka? – o seksie z nowym partnerem

Intymność to nie tylko seks, ale też szacunek, akceptacja i dbanie o strefę „my”. – To jak stanięcie nago przed drugą osobą, dosłownie i w przenośni – mówi psycholog Maria Rotkiel. Wyjaśnia, jak dbać o tę sferę w relacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Czy pierwszy seks pary jest przekroczeniem Rubikonu? Klamka zapadła, nie ma powrotu?

I tak, i nie. Tak, bo seks zawsze coś zmienia w relacji, nie – jeśli oczekujemy, że coś nam zagwarantuje. Pamiętajmy, że kobiety pewnym sytuacjom i etapom w relacji przypisują inne znaczenie niż mężczyźni. Dla wielu z nas seks jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy parą. Co więcej – dowodem, że będziemy razem i że nasz związek jest poważny.

Dowodem miłości.

O, tak! Z perspektywy terapii poznawczej, którą uprawiam, niezwykle ważne jest to, by zrozumieć, że nasza interpretacja wynika z systemu wartości, sposobu myślenia i osobowości, a to nie zawsze pokrywa się z podejściem partnera. Jeśli nie komunikujemy otwarcie swojego stanowiska, same zastawiamy na siebie pułapkę. Nie bójmy się powiedzieć partnerowi: „Dla mnie seks to sfera, do której dopuszczam tylko mężczyzn ważnych dla mnie”. Zwłaszcza jeśli jesteśmy na tym etapie relacji, gdy seks wchodzi w grę. I chciałabym zaznaczyć, że nie chodzi tu o długość trwania znajomości, ale o poziom jej intensywności. Może się okazać, że dla mężczyzny, z którym się spotykamy, seks jest tylko seksem i wspólna noc nie będzie oznaczała, że on zacznie myśleć o nas w kategoriach „my”. Co nie jest jednoznaczne z tym, że nas lekceważy czy ma wobec nas niecne zamiary. Może lubić i nas, i seks, ale po prostu wyznawać inny system wartości.

Dla niego tym Rubikonem może być wspólne zamieszkanie lub przedstawienie wybranki rodzicom.

Albo swoim dzieciom z poprzedniego związku. Z doświadczenia i obserwacji wiem, że dla mężczyzn seks rzadziej jest momentem przełomowym w związku, chociaż są wyjątki. Myślę, że najlepiej by było, gdyby na którejś z kolei randce porozmawiać na temat tego, co jest dla nas w relacji sygnałem, że związek przechodzi w fazę „na poważnie”.

Mówimy o mężczyznach, ale przecież także dla wielu kobiet seks jest tylko seksem, czyli przyjemnością, a nie przypieczętowaniem związku.

Oczywiście. W tej sferze dla większości kobiet ważne jest poczucie bezpieczeństwa i oswojenie z drugą osobą, ale nie jest to regułą. Dlatego tak ważne jest rozumieć i szanować siebie, a co z tego wynika: nie robić niczego wbrew sobie. Jeżeli mamy ochotę na seks na drugiej randce i nikogo w ten sposób nie ranimy, to nie bójmy się tego zaproponować. Żyjmy w zgodzie ze sobą z poszanowaniem drugiej osoby – i na tym budujmy związki i życie seksualne. Pamiętajmy jednak, że seks z partnerem, którego dobrze nie znamy, jest obarczony pewnym ryzykiem. On może mieć na przykład pewne preferencje, które nie będą nam odpowiadać. Łatwiej jest powiedzieć: „Wiesz, to mnie nie kręci” komuś, kogo lepiej znamy.

Strony: 1 2 3 4


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI