Kiedy najbardziej dokucza samotność?

123rf.com

Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przeprowadziło sondę wśród swoich użytkowników z pytaniem „Kiedy najbardziej doskwiera Ci samotność“. Na trzecim miejscu znalazła się data 31 grudnia.
Aż 31 % ankietowanych przyznaje się do odczuwania braku partnera „podczas samotnych wieczorów i weekendów“, 19 % do samotności, „kiedy wracam z pracy do pustego mieszkania“, 14 % wskazało Sylwester roku jako moment, gdy czują się najbardziej osamotnieni. Głośno reklamowane walentynki wywołując takie emocje tylko u 3 % respondentów.

Atmosfera ostatniego dnia roku skłania do refleksji, mocno uwydatnia samotność i pcha do zmian. Potwierdzają to statystyki serwisu – od lat w styczniu liczba nowych rejestracji jest aż o 40 % wyższa niż w innych miesiącach.

Postanowienia noworoczne to rodzaj myślenia magicznego, związanego ze rozpoczynaniem nowego cyklu: stare za nami, a nowe będzie lepsze. W efekcie pojawia się przeświadczenie, że takie postanowienia mają większą szanse na realizację. Jednak badania dowodzą, że zdecydowana większość postanowień noworocznych nie kończy się sukcesem. Psycholog współpracujący z MyDwoje.pl, Dr n. hum. Dariusz Skowroński radzi, żeby postanowienia przyjmowały formę planu a nie ogólnego życzenia, ponieważ cel bez planu pozostaje w sferze marzeń a nie działań. W realizacji planu pomocne jest dzielenie się tą decyzją z osobami, które cenimy i zależy nam na ich aprobacie, i poproszenie ich, aby nas co jakiś czas sprawdzały. Jeśli więc w Sylwestra odczuwasz samotność, zacznij aktywnie szukać drugiej połówki, a nie tylko o niej rozmyślać.