Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

22159825_m
23 maja 2014 in Seks by Sympatia.pl

Kłótnia w związku

Kłócimy się od zawsze i o wszystko. Gdy tylko prostują się kolana, a motyle opuszczają brzuch, wypowiadamy sobie cichą wojnę, w której główną rolę odgrywają porozrzucane po podłodze skarpetki, nieopuszczona deska klozetowa i nieustanne "czepianie się".

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

A kiedy do głosu dochodzą jeszcze pieniądze, nałogi i zdrady – po miłości często nie ma już ani śladu. O co się najczęściej kłócimy? Czy kłótnia może być zwiastunem końca naszego związku?

On milczy, ona drąży

– Jestem z chłopakiem już od dwóch i pół roku. Bardzo się kochamy, lecz naszym problemem są ciągłe kłótnie. Nie wiem, co już mam robić. Wydaje mi się, że tak do końca nie potrafimy się zrozumieć, że nie odbieramy na tych samych falach, mimo naszych starań. On bardzo się zmienił. Pamiętam, że kiedyś był troskliwy, opiekuńczy, a teraz? Taki bardziej obojętny. Co mam zrobić? Nie chcę go stracić, on mnie też nie, ale już powoli oboje nie mamy na to wszystko siły – pisze na jednym z forów internetowych nietylkoJa.

Podobnych wpisów w internecie można znaleźć tysiące. Wbrew pozorom, ich autorami nie są wyłącznie przeżywający pierwsze miłości nastolatkowie. Dominują posty żyjących w stałych związkach kobiet, nierzadko młodych mężatek, które próbują ratować swoje rozpadające się relacje.

Ich największą bolączką jest brak dialogu – szczerej rozmowy, uwagi i zainteresowania partnera. Ale wśród forumowiczów coraz częściej pojawiają się także mężczyźni. Narzekają na swoje partnerki, zarzucając im czepliwość, skłonność do histerii i niezdolność do wzięcia przynajmniej części winy na siebie.

Taki właśnie problem ma Tomek, który ze swoją dziewczyną chce wziąć ślub.

– Nie wymienię rzeczy, o które się kłócimy. To są takie drobiazgi jak nieumyte naczynia, niezrobione zakupy albo źle posprzątane biurko, ale także wieczorne wyjścia z kolegami, wtrącanie się jej rodziców w nasze życie i wspólne wydatki na życie. Jej nie pasuje jedno, mi nie pasuje drugie i kłótnia gotowa. Ja zwykle się poddaję, bo mam dość, ona drąży temat i to jest jeszcze bardziej męczące – opowiada.

Kłótnia po polsku

Według najnowszych badań CBOS, do występowania konfliktów w domu przyznaje się aż 72 proc. Polaków. Większość z nich to drobne sprzeczki i nieporozumienia, a ich najczęstszymi powodami są problemy finansowe (18 proc.), odmienne poglądy (16 proc.) oraz błahe, codzienne sprawy (15 proc.). Kłótnie rzadziej spowodowane są złym samopoczuciem jednego z partnerów, zdenerwowaniem lub stresem (6 proc.), nałogiem (4 proc.) czy pracą (3 proc.).

Dlaczego część par radzi sobie z tymi problemami i potrafi wypracować kompromis, innym zaś zupełnie to nie wychodzi? Zdaniem psycholog Justyny Świerczyńskiej, wiele zależy od etapu związku i naszego zaangażowania.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI