Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 stycznia 2015 in Seks by redakcja

Kłótnia w związku – kiedy dobra?

Ludzie boją się konfrontacji z drugą osobą, a kłótnie często postrzegają jako coś niezwykle szkodliwego dla związku. Należy jednak pamiętać, że w relacji dwojga osób, które wychowały się w dwóch innych domach, reakcje na sytuacje konfliktowe zawsze będą inne. Dlaczego kłótnia może być dobra dla związku?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kiedy pomiędzy partnerami nie dochodzi nigdy do sprzeczek, może to oznaczać, że:

Jedna ze stron dominuje i nie pozwala drugiej dojść do głosu

• Zaistniałe problemy są ignorowane

Żadna z powyższych sytuacji nie będzie wpływać pozytywnie na związek. Przy pierwszym wariancie, w pewnym momencie dojdzie do tego, że osoba zdominowana będzie miała dość partnera, który ją kontroluje i przyjmie postawę odrzucenia i buntu. W wyniku tego relacja najprawdopodobniej się rozpadnie. Natomiast w przypadku, gdy partnerzy negują istniejący problem, wierząc, że ten sposób on sam zniknie, stanie się odwrotnie, ponieważ nierozwiązane problemy zaczną się nawarstwiać.

Dlaczego kłótnia może być pozytywna?

Pary, które twierdzą, że w ich związku nigdy nie dochodzi do sytuacji konfliktowej, prawdopodobnie okłamują się. Jeśli jeszcze do niej doszło, w przyszłości na pewno pojawią się sprzeczki między Wami. W każdym poważnym związku, w którym ludzie dojrzewają obok siebie, dochodzi do nieporozumień.

Kłótnia jest pozytywna, gdy pozwala partnerom wyjść z sytuacji konfliktowej, tym samy zbliżając ich do siebie. Wiedząc, że wspólnie jesteście w stanie pokonać wszelkie problemy, stajecie się silniejszym związkiem. Ponadto, bardzo ważny jest też wzajemny szacunek, który jest potrzebny partnerom do zachowania równowagi, gdy dochodzi do spięcia.

Jak się zdrowo kłócić?

1. Pamiętajcie, że każdy ma prawo do własnej opinii

Będąc w związku, nie należy zapominać, że każde z Was jest osobną jednostką, która ma własne doświadczenia, uczucia i przekonania. Już na wstępie relacji powinno być to dla Was jasne. Być może opinie partnera są inne niż Twoje, jednak wzajemna akceptacja jest kluczem do rozwiązywania wszelkich konfliktów.

2. Każdy ma potrzebę bycia wysłuchanym

Choć byście nie wiadomo jak długo próbowali przekonywać się wzajemnie do swoich racji, nie rozwiążecie konfliktu bez wysłuchania drugiej strony. Istotne jest spróbowanie zrozumienia drugiej osoby i poznania jej stanowiska. Jest to oznaka empatii oraz szacunku, a obie te wartości są niezwykle ważne w zdrowej relacji.

3. Dowiedzcie się, co Was od siebie odróżnia

To niesamowite, jak pewne tematy mogą zawsze obrócić się w kłótnię. Dlatego też dobrze będzie, jeśli nauczycie się tego, co rodzi między Wami nieporozumienia. Taka wiedza na swój temat pomoże Wam uniknąć wiele sprzeczek.

4. Wypracujcie kompromisowe oświadczenie

Znajdźcie słowa, które jedno z Was, chcąc zakończyć konflikt wypowie, dając znak, że chce znaleźć kompromis. Może być to zdanie w stylu: „Kochanie, co możemy zaczerpnąć z Twojej opinii, a co z mojej, by osiągnąć kompromis?”. Może brzmieć to na początku dość sztucznie, lecz będzie niezwykle przydatne w zakończeniu sprzeczki.

5. Pogratulujcie sobie odnalezienia rozwiązania

To bardzo ważne, by nie tylko próbować szukać rozwiązania, lecz również umieć się nim cieszyć. Mówiąc partnerowi, jak bardzo doceniasz to, że udało Wam się pogodzić, umacniacie swoją relację.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie eDarling:

Zapraszamy do lektury artykułu W każdym zdrowym związku kłótnie są niezbędne


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI