Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

11 kwietnia 2014 in Seks by redakcja

Kłótnie o obowiązki domowe

Marka SteaMaster przeprowadziła anonimową ankietę dotyczącą podziału prac domowych w związku. Wynika z niej, że sprzątanie to jedna z głównych przyczyn sporów między partnerami. Statystycznie kobiety poświęcają ponad dwukrotnie więcej czasu na obowiązki domowe. Rozdźwięk w proporcjach jest więc widoczny jak na dłoni. Wielu mężczyzn kieruje się maksymą „lepiej zrobić dobrze niż dużo”, wielu też robi coś „dla świętego spokoju”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

obowiazki domowe

 • Blisko 95 proc. kobiet z deklaruje, że oczekuje większej pomocy ze strony swojego partnera.
 • 74 proc. mężczyzn uważa, że powinni angażować się w prace domowe, ale 42 proc. z nich nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Swoje zaniedbania usprawiedliwiają przede wszystkim brakiem wolnego czasu, czyli „zrobię to jutro” (52 proc.), brakiem umiejętności, czyli „partnerka zrobi to lepiej” (29 proc.), brakiem chęci, czyli „udam głuchego” (11 proc.) oraz brakiem potrzeby, czyli „nie widzę brudu” (8 proc.).
 • 82 proc. mężczyzn na codzienne obowiązki domowe poświęca zaledwie godzinę. Tylko 8 proc. ankietowanych sprząta do 4 godzin dziennie.

Czytaj także: Jaki jest najlepszy polski afrodyzjak?

Jaki obowiązki domowe mężczyźni wykonują najchętniej?

 • robienie prania (89 proc.)
 • wynoszenie śmieci (63 proc.)
 • trzepanie dywanów (42 proc.)
 • zmywanie naczyń (31 proc.)

Generalnie mężczyźni wolą mało wymagające prace, w szczególności takich, którym nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu.

Czego mężczyźni nie lubią robić?

 • prasowania (68 proc.),
 • mycia toalety (61 proc.),
 • mycia okien (57 proc.),
 • mycia podłóg (52 proc.),
 • wycierania kurzy (47 proc.),
 • odkurzania (42 proc.),
 • składanie ubrań (35 proc.)
 • zmiany pościeli (31 proc.).

Dlaczego mężczyźni szukają wymówek?

Przyczyn jest wiele, jednak najważniejsze jest wychowanie: dzisiejsi młodzi mężczyźni są wychowani w duchu nowoczesności, pewni siebie, bez kompleksów idą przez życie i dość egoistycznie postrzegają swoją rolę w związku. Kobieta dbająca o domowe ognisko, a mężczyzna uganiający się za zwierzyną to melodia zamierzchłej przeszłości.

Mężczyźni deklarują także, że obsługa sprzętów domowych jest skomplikowana – ponad 60 proc. badanych uważa, że bardziej intuicyjne w obsłudze i prostsze sprzęty domowe sprawiłyby, że chętniej i częściej angażowaliby się prace domowe. Za najbardziej pomocne wskazali: prasowacz parowy SteaMaster  (73 proc.), zmywarkę (53 proc.), automatyczny odkurzacz (42 proc.), suszarkę do ubrań (21 proc.) oraz bezdotykowy mop (11 proc.).

na podst. mat. pras. SteaMaster


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI