Komunikacja niewerbalna – kontakt wzrokowy

123rf.com

Oczy są oknami duszy. Umiejętność kontaktu wzrokowego można rozwijać i świadomie wykorzystywać dla rozwoju ważnych dla nas relacji.
Słowa mogą mylić, podobnie jak czyny. Natomiast w oczach widać intencje oraz uczucia. „Kocham cię” wypowiedziane prosto w oczy mają zupełnie inną moc niż to samo wyznanie napisane w sms-ie czy powiedziane ze wzrokiem wbitym w ziemię. Zgodnie z teorią intymności kontakt wzrokowy to jedno z zachowań, które pozwala określić poziom zażyłości między ludźmi – im bliższa i głębsza relacja, tym bardziej intensywny kontakt wzrokowy.

Kiedy kłamiemy, bardzo trudno nam utrzymać kontakt wzrokowy. Unikamy spojrzenia, gdy chcemy coś zataić, gdy nie jesteśmy do końca szczerzy. Taka jest mowa naszego ciała, która wysyła komunikaty niezależne od kontroli umysłu nad myślami. Kobiety intuicyjnie czują, że kontakt wzrokowy w miłosnej relacji świadczy o jej prawdziwości i jest czymś w rodzaju papierka lakmusowego jej rozwoju. Mężczyźni natomiast podchodzą do sprawy inaczej – trochę ignorują temat a trochę się go lękają.

Okazuje się, że te różnice wynikają z tego, że mózgi kobiety i mężczyzny funkcjonują inaczej. Odmienności są widoczne już w wieku niemowlęcym. Dziewczynki od urodzenia szukają i utrzymują kontakt wzrokowy z ludźmi, podczas gdy wzrok chłopców jest zdecydowanie mniej kontaktowy. Badania osób dorosłych wykazały, że kontakt wzrokowy przez kobiety jest postrzegany jako narzędzie pomocne w celu osiągnięcia porozumienia, a mężczyźni uważają, że stanowi on potencjalną barierę w komunikowaniu się. Wynika to z tego, że obszary mózgu odpowiedzialne za socjalizację i komunikację są u kobiet bardziej aktywne niż u mężczyzn. Naukowcy odkryli również, że część mózgu rejestrująca ból emocjonalny jest bardziej pobudzona u mężczyzn, kiedy są proszeni o rozmowę o uczuciach.

Jak nauczyć się wykorzystywać kontakt wzrokowy. Lekcje dla kobiet i mężczyzn.