Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 września 2015 in Seks by redakcja

Kulki waginalne: gadżet erotyczny czy sprzęt rehabilitacyjny?

Czy kulki to gadżet erotyczny czy sprzęt rehabilitacyjny? Co właściwie dają organizmowi i po co ćwiczyć? I jak to jest z tym zaciskaniem? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka Fun Factory.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Po co kulki?

Sekretem kulek waginalnych są mniejsze i cięższe kulki umieszczone w środku gadżetu. Wprowadzone w drgania poprzez ruchy miednicy pobudzają mięśnie dna miednicy, poprzecznie prążkowane, do samoistnego kurczenia się. Dlaczego warto ćwiczyć te mięśnie? Bo zapobiegamy tym samym ich wiotczeniu, nietrzymaniu moczu i opadaniu narządów rodnych. Mięśnie dna miednicy, zwane potocznie mięśniami Kegla to takie same mięśnie, jak te w nogach czy na brzuchu – powinnyśmy je ćwiczyć, żeby prawidłowo funkcjonowały przez długi czas.

Jak ćwiczyć?

Kulki waginalne składają się najczęściej z dwóch połączonych ze sobą kulek. Pojedyncze kulki przeznaczone są dla kobiet po histerektomii lub z tyłozgięciem macicy. Po umieszczeniu ich w pochwie można wykonywać codzienne, proste czynności. Na początku zdarza się, że kulki wyślizgują się. Może być to kwestia słabszych mięśni i umieszczenia kulek zbyt płytko. – Ważne jest, by zaaplikować ją głęboko, za kość łonową – tłumaczy Anna Moderska, konsultantka erotyczna i edukatorka seksualna, współpracującą z marką Fun Factory. Dodatkowo pierwsze treningi warto wykonywać w bieliźnie obciskającej. W kilka tygodni mięśnie na tyle się wzmocnią, że kulki zostaną na miejscu!

 Nie trzeba zaciskać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kulek: działające na zasadzie biofeedbacku oraz na zasadzie grawitacji. Tych drugich używa się zaciskając mięśnie tak, by kulki nie wypadły. – Niektóre położne i rehabilitanci odradzają ten trening, bo trwałe zaciskanie zbyt usztywnia mięśnie – wyjaśnia Anna Moderska. Model oparty na biofeedbacku jest bardziej zaawansowany technologicznie – to kulki, tzw. smartballs, które powodują samoistne obkurczanie się mięśni, nie wymagają dodatkowej pracy i świadomego zaciskania. Intensywny trening oparty o biofeedback  zalecany jest przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

 Nie tylko po porodzie

Kulki powszechnie polecane są po porodzie, a nawet w ciąży. W rzeczywistości ciąża to najmniej odpowiedni okres do ćwiczenia. – Podczas ciąży mięśnie są mocno nadwyrężane, trudno wymagać od nich dodatkowego wysiłku. Ćwiczyć z kulkami

właściwie można tylko w drugim trymestrze ciąży, i to pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo – wyjaśnia ekspertka Fan Factory. – Po porodzie można rozpocząć trening na nowo po okresie popołogowym, czyli po 6 tygodniach. Najlepiej jednak zapobiegać niż leczyć i zacząć ćwiczenia na długo przed planowaniem dziecka. W ten sposób mięśnie lepiej przygotują się do ciąży i porodu – dodaje Moderska.

  Jakie inne korzyści przynoszą?

Kwestie zdrowotne to tylko jedna z korzyści płynących ze stosowania kulek. Stosując je, wzmacnia się i zacieśnia wejście do pochwy, co poprawia doznania seksualne. Sprawne mięśnie intensywniej też kurczą się podczas orgazmu! Zdrowie i przyjemność – czy potrzeba więcej argumentów, by zacząć je stosować?


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI