Libido bierze się ze zdrowia, nie z afrodyzjaków

fot.123rf

Seksowna bielizna, gadżety erotyczne, tabletki na potencję, kawa? Afrodyzjaki zwiększające ochotę na seks zadziałają tylko przez chwilę. Nasze libido najbardziej osłabia stres, zła dieta i leki, dlatego jeśli nie zadbamy o swoją kondycję psychofizyczną i dietę, wszelkie doraźne rozwiązania na dłuższą metę się nie sprawdzą – mówią eksperci.
Z roku na rok wzrasta liczba osób, które cierpią na brak regularnego snu, zdrowej diety i ruchu. Nie mamy kiedy się zregenerować, a nadmiar stresu powoduje spadek formy, wraz z którym zmniejsza się nasze libido. Jeśli chcemy się cieszyć wysokim libido, nie mamy wyjścia – musimy zadbać o nasze zdrowie. Najważniejsza jest zbilansowana, dostosowana do naszych potrzeb dieta połączona z wysiłkiem fizycznym, regeneracją i odpowiednią ilością snu.

Stres – zabójca pożądania

Eksperci podkreślają, że nadmiar stresu sieje w organizmie ogromne spustoszenie. Wyczerpani po długim dniu pracy nawet po romantycznej kolacji z partnerem przy winie padamy na kanapę i nieprzytomnie zasypiamy, zamiast cieszyć się swoją bliskością. Życie w napięciu w połączeniu z niezdrowym odżywianiem, alkoholem i papierosami, po które sięgamy, by choć na chwilę się odprężyć, przyczyniają się do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń seksualnych.

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny zaznacza, że przy długotrwałym stresie zmieniają się reakcje zachodzące w organizmie, a procesy fizjologiczne zostają zwolnione.

– Na przewlekły stres wiele osób reaguje obniżeniem potrzeb seksualnych. W trakcie walki o życie nie ma przecież miejsca na trawienie czy reprodukcję – mówi Anna Golan.

– Żeby zregenerować się po całodniowym stresie, potrzeba dużej ilości snu, wypoczynku i pełnowartościowych posiłków. Niby wszyscy o tym wiemy, jednak kiedy wpadamy w wir codziennych zajęć zaniedbujemy się – dodaje Magdalena Kuklik, technolog żywienia z Mixit.pl.

Nie oczekujmy więc cudów, jeśli wracamy do domu wyczerpani po długim dniu w pracy. To zupełnie naturalne, że w takiej chwili jedyne o czym marzymy to wypoczynek i regeneracja. To jest dokładnie to, co powinniśmy zrobić, ponieważ nasz organizm upomina się o to, czego właśnie najbardziej potrzebuje.

Seks miernikiem zdrowia

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak stan naszego zdrowia rzutuje na naszą codzienność. Według ekspertów, siła potrzeby seksualnej może być wyrazem kondycji psychofizycznej danej osoby. Tak więc na spadek libido wpływ może mieć brak snu, dieta i stan zdrowia.

– Zdrowy człowiek ma libido na normalnym, właściwym sobie, indywidualnym poziomie. Natomiast nagły jego spadek może być sygnałem ostrzegawczym, że z naszym organizmem coś się dzieje. Dlatego, jeśli zauważymy, że zmieniło się nasze podejście do seksu, warto zrobić podstawowe badania – mówi dr Magdalena Golachowska z wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki, wykładowca Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu i Uniwersytetu SWPS.