Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 kwietnia 2015 in Seks by Jolanta Maria Berent

Męskie archetypy: Hefajstos

Rzemieślnik, wynalazca, artysta. W swojej podziemnej kuźni tworzył wspaniałe boskie narzędzia i broń, to on wreszcie stworzył pierwszą śmiertelną kobietę – Pandorę. Jedyny bóg, który pracował. I jedyny kaleki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zobacz Męskie archetypy: Zeus, Posejdon, Hades, Apollo, Hermes, Ares

HEFAJSTOS. Piękno wykute w ogniu

Mity nie hołubiły go – pojawia się w nich jako błazen, upój albo zdradzony mąż. Ale nie sposób odmówić mu mistrzostwa w pracy. To bóg ognia podziemnego (po grecku jego imię znaczy zresztą „ogień”), takiego, który pulsuje w głębi wulkanu. Może się on ujawnić jako miłosny żar, gniewny wybuch albo fascynacja pięknem. Życie Hefajstosa toczy się wewnątrz. Z powodu odrzucenia trudno mu zaufać, jest bardzo podatny na zranienia. Czasem kryje wrażliwość pod maską błazna. Jego siłą jest praca. Odnajduje w niej siebie. Traktuje ją jak treść życia. Jak kochankę. Zwykle nie szuka sukcesu, nierzadko go odnosi. Jeśli jednak zmuszony jest wykonywać pracę niezgodną z pasją i talentami, popada we frustrację, nałóg albo depresję. Niezbyt przystojny, skromny, wtapia się w tłum. Właśnie przez to, że czuje się w pewnym sensie „ułomny”, chce tworzyć piękno, dba o perfekcję. W ten sposób uzyskuje szacunek, leczy wewnętrzne rany. Najczęściej wypowiada się poprzez sztukę albo rzemiosło. Czasem bardzo precyzyjne. Może być chirurgiem, który przez kilkanaście godzin nie odchodzi od stołu operacyjnego, zapominając o istnieniu czasu.

Upokorzenia uczyniły z niego samotnika. Pozbawiony ogłady, unika spotkań towarzyskich, randek. Ma jednak potrzebę przynależności i często realizuje ją poprzez związek. Kobieta może zająć bardzo ważne miejsce w jego życiu. Jeśli dostrzeże jego wrażliwość, stanie się muzą. Dostanie lojalność i przywiązanie. Potrzebujący akceptacji Hefajstos czasem uzależnia się od partnerki. Niezbyt wylewny w miłosnych wyznaniach, głęboko przeżywa kontakty erotyczne. Gotów uczynić z miłości fizycznej dzieło sztuki. Jak pisze Stassinopolulos, ciało kobiety pod jego dłońmi staje się rzeźbą. Z drugiej strony zdarza mu się w swojej kuźni całkiem zapomnieć o partnerce. Nierzadko żona organizuje mu życie, prowadzi dom i firmę.

WSKAZÓWKA: Hefajstos mocno reaguje na kontakt z ludźmi. Czasem tworzy bardzo subiektywne wersje zdarzeń, zniekształca rzeczywistość. Dlatego ważne jest, by podejmował dialog. On też będzie musiał odwołać się do Hermesa i jego daru komunikacji. Przyda mu się również ambicja i pewność siebie Zeusa – bez nich trudno mu będzie funkcjonować na rynku pracy. Kontakt z archetypem Apollina da mu więcej obiektywizmu, a Dionizos wniesie w jego życie spontaniczność.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI