Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
6 marca 2015 in Seks by Jolanta Maria Berent

Męskie archetypy: Posejdon

W każdym mężczyźnie mieszka bóg. Tak naprawdę więcej niż jeden. Chociaż zwykle jeden wysuwa się na pierwszy plan, jest najbardziej widoczny, rozpoznawalny. Chodzi o pewne wzorce psychiczne. Z niektórymi łatwiej się zidentyfikować, innych nie akceptujemy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zobacz Męskie archetypy: Zeus

POSEJDON. Emocje i instynkty

Tu dla odmiany rządzą żywioły – w końcu mamy do czynienia z bogiem morza. Przynosił powodzie i trzęsienia ziemi. Burze, wstrząsy, sztormy… Szalejące fale mówią o uczuciach, które mogą zalać każdego, również mężczyznę. O intensywności przeżyć. Woda symbolizuje emocje, morze nieświadomość. Mężczyzna, u którego dominuje archetyp Posejdona, potrafi zejść bardzo głęboko, w mroczne odmęty swojego wewnętrznego świata. Nie boi się silnych emocji, chociaż czasem biorą go w posiadanie. Wygląda to tak, jakby walczył sam ze sobą. Z mrokiem, jaki nosi w sobie. Odstaje od reszty, może być samotnikiem. Źle czuje się w świecie, w którym sukces mierzony jest liczbą cyfr na koncie. Nie zależy mu na stanowiskach. Jego atrybuty to byk i ogier – dwa zwierzęta niemożliwe do okiełznania. Oznacza to też, że ma gorący temperament, jest zmysłowym kochankiem. Ponieważ jednak tzw. cywilizowane kultury raczej nie pozwalają mężczyznom na wyrażanie emocji, na bycie irracjonalnymi, może próbować tłumić swoją energię. Zagubić się, popaść we frustrację, w uzależnienie. Jak pisze Jean Shinoda Bolen w książce „Bogowie w każdym mężczyźnie”, sięganie po alkohol bywa próbą skontaktowania się z archetypem Posejdona – silna emocjonalność staje się wtedy niejako usankcjonowana.

Wobec kobiet mężczyzna Posejdon jest zaborczy, żywiołowy. Nie znosi odmowy, czasem (zwłaszcza pod wpływem używek) stosuje rozwiązania siłowe. Wobec dzieci ekspresyjny: śmieje się, płacze. No i złości… Nie znosi niepowodzeń. Kłótliwy, mściwy. Kiedy coś idzie nie po jego myśli, obraża się, unosi gniewem. Jego poczucie sprawiedliwości to „oko za oko”.

Posejdon związany jest z archetypem dzikiego mężczyzny, o którym pisał w „Żelaznym Janie” Robert Bly – z tajemniczą mocą, do której warto się odwołać w chwilach próby. Musi jednak wiedzieć, jak poskromić swoją gwałtowną naturę.

WSKAZÓWKA: Od Apollina może się nauczyć racjonalnego myślenia, od Hermesa – umiejętności wyrażania uczuć (werbalnie lub za pomocą sztuki). Kiedy zajmie się twórczością (choćby, jak Hefajstos, sztuką użytkową) jego chaotyczny wewnętrzny świat przyjmie bardziej uporządkowaną, zewnętrzną formę. Złość przestanie być siłą niszczącą. Zeus pomoże mu zachować dystans i obiektywizm, rozwinąć umiejętność obserwacji i refleksji. I jeszcze aktywność fizyczna, zwłaszcza sporty wodne. Kontakt z wodą pozwoli wyciszyć emocje, zyskać jasność myśli.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI