1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Odkrywamy sekrety długotrwałych i szczęśliwych związków

fot.123rf
fot.123rf
Często słyszy się, że partnerzy z biegiem lat tracą zainteresowanie sobą nawzajem, dawna chemia między nimi zanika, a to, co ich łączy to zwykłe przyzwyczajenie. Czy jednak musi tak być? Co sprawia, że w niektórych związkach pożądanie i miłość nie tracą na intensywności?

W badaniu przeprowadzonym przez doktora Daniela O’Leary z amerykańskiego Uniwersytetu Stony Brook wzięły udział 274 małżeństwa, będące razem od 10 lub więcej lat. Pary odpowiadały na pytania dotyczące tego: „jak bardzo czujesz się zakochany w swoim partnerze?”, oceniając stopień zakochania w skali 1 do 7 (od „wcale” do „bardzo intensywnie”). Ku zdziwieniu naukowców przeprowadzających badanie, najczęstszą oceną zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, była ta najwyższa. 46% pań oraz prawie połowa badanych panów przyznało, że czują się bardzo intensywnie zakochani w swoim partnerze.

Pary, które podczas badania odpowiedziały, że w ich związku brakuje fizycznej bliskości i okazywania sobie uczuć, bardzo nisko oceniły swój stopień zakochania.

Lata badań psychologów wskazują na to, jak ważny dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, jest związek z drugą osobą. Niezbędna w miłości jest przede wszystkim bliskość – fizyczna i emocjonalna.

Sekrety intensywnego odczuwania miłości po latach związku

Bliskość fizyczna

To niezwykle istotny element udanej relacji – okazywanie sobie uczuć poprzez przytulanie się, pocałunki, trzymanie za rękę, pieszczoty. Jest to związane z wytwarzaniem przez nasz organizm hormonu przywiązania – oksytocyny, który wytwarza się np. podczas uprawiania seksu z ukochana osobą. Oksytocyna sprawia, że zbliżamy się do naszego partnera, co sprzyja tworzeniu długotrwałych więzi. Częstotliwość uprawiania seksu ma, więc wpływ na poziom naszego zadowolenia ze związku oraz stopień przywiązania do ukochanej osoby.

Pozytywny sposób myślenia o partnerze

To kolejny ważny czynnik wpływający na stopień zadowolenia ze związku. Sytuacja, kiedy dwie osoby widują się ze sobą codziennie, może spowodować, że przestaną one zauważać powody, dla których się w sobie zakochały. Kiedy poznajemy się lepiej, odkrywamy nie tylko swoje zalety, ale przede wszystkim niedoskonałości. Dlatego ważne jest, by zachować tę świadomość i starać się pamiętać każdego dnia, za co cenimy i kochamy naszego partnera. Skupiając się przede wszystkim na tym, za co jesteśmy wdzięczni drugiej osobie i co w niej podziwiamy, wzmacniamy nasze pozytywne uczucia względem niej.

Wspólnie spędzony czas

Miłość może być również pielęgnowana poprzez dzielenie wspólnych doświadczeń, np. pasji, zajęć wykonywanych w wolnym czasie. Wspólne gotowanie, uprawianie sportów, wymiana poglądów na dany temat, nauka czegoś nowego, np. języka, czy podróż, to pomysły na owocne spędzenie czasu z partnerem. Taki rodzaj bliskości tworzy wspólną nić wspomnień i doświadczeń życiowych.

Zdrowy egoizm

Kolejny bardzo ważny aspekt to osobiste poczucie szczęścia. Jeśli jeden z partnerów z pewnych powodów nie jest szczęśliwy, np. przez sprawy zawodowe, czy brak czasu na rozwój osobisty, może to negatywnie wpływać na relacje w związku. Istotne jest zadbanie nie tylko o potrzeby partnera, ale i własne. Każdy potrzebuje czasem okazji do tego, by pomyśleć tylko o sobie. Biorąc odpowiedzialność za swoje szczęście, dbamy również o poczucie zadowolenia z naszej relacji z partnerem.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie

Zapraszamy do lektury artykułu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze