Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
7 września 2011 in Partnerstwo by Aleksandra-Nowakowska

Czy boisz się kochać?

Miłość wymaga zaufania, wyjścia z warownej fortecy. Nie obędzie się bez niepokoju, ale i bez nagrody. Z Jarosławem Józefowiczem o lęku w związku – rozmawia Aleksandra Nowakowska

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

– Czy miłość to ryzyko?

– Zawsze. Obdarzenie kogoś głębokim uczuciem wymaga odpuszczenia kontroli, porzucenia – chociaż odrobinę – strefy bezpieczeństwa indywidualnego, by skupić się na budowaniu bezpieczeństwa wspólnego. Bo choć hasła rozwojowe głoszą: „Otwórz się. Bądź prawdziwy”, to rzadko kto umie zastosować je w życiu. Miłość miesza się z lękiem – na różnych poziomach, warstwach, etapach. Wciąż próbujemy ten ogień z wodą pogodzić, oswoić. Być blisko, a jednocześnie jakiejś części siebie nie dać, zostawić wyjście awaryjne.

– Dobrze chyba wiedzieć, czego naprawdę się boimy.

– Miłość prowadzi do mierzenia się z własnymi lękami – ich źródła są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nas. Te pierwsze mogą przejawiać się w tym, że partner czy partnerka wykazują postawę, którą postrzegamy jako w jakiś sposób niebezpieczną. Na przykład kogoś pociąga kobieta, która bywa nie do końca uczciwa w interesach, ktoś inny zakochuje się np. w hazardzistce. Chcą się zaangażować w relację, a jednocześnie odczuwają lęk. Pod postacią niepokoju odzywa się wewnętrzna mądrość. Może warto posłuchać jej głosu? W relacjach bardzo często odbieramy sygnały nie do końca świadomie – na poziomie skojarzeń, interpretacji ruchów, intonacji, zapachu, sytuacji.

– A wewnętrzne lęki, które przeżywamy z powodu miłości?

– Pozwolenie sobie na doznawanie głębszych uczuć konfrontuje nas z lękami, które mogą płynąć z najróżniejszych poziomów. Pierwszy, bardzo podstawowy, nieomal biologiczny, wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa. Lęk to zamknięcie, w skrajnych przypadkach – forteca najeżona działami. Gdy stawiamy jej mury, czujemy się bezpiecznie, ale nie przeżywamy uczuć.

– Kontrolujemy się, bo decydując się na miłość, ryzykujemy odrzucenie, cierpienie, poniżenie…

– Czyli wchodzimy na grunt indywidualnych doświadczeń, które wracają do nas, kiedy angażujemy się w związek. Pochodzą one z naszej historii rodzinnej, także poprzednich relacji. Trudne przeżycia dotyczące emocji i bliskości to deficyty. Nieraz tak wielkie, że mają charakter psychologicznych kompleksów. W tym wymiarze funkcjonują one trochę jak magnes, który przyciąga wciąż podobne doświadczenia. Niestety, negatywne.

– Na przykład?

– Mężczyzna mógł w domu nie doświadczyć bliskości fizycznej – przytulania, całowania, wyrażania uczuć przez gest. Później w taki sposób zachowuje się w związku i partnerka ocenia go jako oschłego. Im bardziej ona nalega, by okazywał czułość, tym bardziej on, broniąc się, staje się szorstki. Inny mężczyzna może w związku powielać znaną z domu, środowiska czy kultury męską dominację, więc będzie się idealnie uzupełniał z partnerką, która daje się rozstawiać po kątach.

To są deficyty, które sprawiają, że sposób przeżywania relacji niewiele ma wspólnego z prawdziwym zbliżeniem się do siebie. Takim relacjom towarzyszy nieraz ogrom emocji, jednak w ich obrębie partnerzy nie wychodzą z określonych, splecionych ze sobą ról.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI