Czy w relacji jesteś kobietą?

123rf.com

Zdarza ci się, że odczuwasz czyjś ból? Cenisz sobie zażyłą więź emocjonalną? Masz czasem dwie sprzeczne myśli i w niczym ci to nie przeszkadza? Czytasz między wierszami i z łatwością się wypowiadasz? Jesteś ufna? Jeśli tak, według Helen Fisher, amerykańskiej antropolog, jesteś Negocjatorem, czyli typową, biologiczną kobietą.
Helen Fisher na podstawie wiedzy z dziedziny genetyki i neurochemii bezpośredni wpływ na nasze cechy osobowości przypisała czterem hormonom: dopaminie, serotoninie, testosteronowi i estrogenowi. Fisher typ estrogenowy nazwała Negocjatorem. Jak go w sobie rozpoznać?

Negocjator ma bujną wyobraźnię i zamiłowanie do teorii. Jest bezpretensjonalny, sympatyczny i obdarzony intuicją. Umie porozumiewać się z ludźmi, pokazywać uczucia. Jest uzdolniony językowo, dużo mówi, często zawodowo zajmuje się pisaniem lub lingwistyką. Dostrzega szeroką perspektywę – myśli holistycznie i syntetycznie. To myślenie sieciowe. Jest obdarzony naturalną umiejętnością zbierania danych, oceny ich ważności i dostrzegania związków między nimi. Negocjatorzy dostrzegają schematy i prawidłowości. Doskonale potrafią czytać między wierszami. Scalają przeciwieństwa, odczytują idee, zasady wyższego rzędu. Negocjatorem był Darwin. Suche fakty sprawiają, że typowy Negocjator popada w frustrację, musi nadać im szersze znaczenie. Jego myślenie sieciowe wynika przede wszystkim z aktywności żeńskiego hormonu estrogenu. Nic więc dziwnego, że wyraźna przewaga Negocjatorów to kobiety. Poszczególne części mózgu pod wpływem działalności estrogenu są dobrze połączone, co umożliwia kojarzenie ze sobą szeregu informacji. Negocjator ma fantastyczną pamięć. Owa syntezująca inteligencja oznacza wiele korzyści – między innymi wyobraźnię. To coś innego niż kreatywność. Osoby kreatywne tworzą, a obdarzone bujną wyobraźnią – łączą istniejące dane i pojęcia. Dusza, jestestwo, miłość, prawda, potencjał – negocjator lubi rozważać to, co istnieje tylko w wyobraźni. Został stworzony do myślenia w niecodzienny sposób.

Negocjator posiada jeszcze jedną intrygującą cechę – intuicję. To zdolność do sięgania do