Jak się przygotować do dobrej relacji?

Jak się przygotować do dobrej relacji?
123rf

Teraz jesteś bez partnera, ale zamierzasz zmienić ten stan. Czas, kiedy relacja jeszcze się nie zaczęła, możesz wykorzystać na pracę nad swoim rozwojem. Po to, żeby przyszły związek był dla ciebie jak najlepszy.
Mark E. Sharp, psycholog specjalizujący się w temacie relacji, dobry związek definiuje tak: partnerzy czują się ze sobą połączeni. Szanują siebie i swoje różnice, cieszą się swoim towarzystwem, czują się ze sobą bezpiecznie i pewnie. Pragną, żeby partner był zadowolony, ale nie czują się odpowiedzialni za jego uczucia. Pary w dobrej relacji mają silne poczucie sfery „my”.

Jedną z największych barier u osób, które chcą przygotować się do nowego związku, jest brak zaufania, zwłaszcza jeśli miały wcześniej trudne doświadczenia relacyjne. Tacy ludzie budują wokół siebie „solidny mur obronny” w obawie przed ponownym zranieniem, ale nie czują się komfortowo. Pozostają oni w silnym lęku przed odrzuceniem.

Brak otwarcia się na drugiego człowieka powoduje, że żyjemy w samotności lub przyciągamy lustrzane odbicia nas samych – ludzi, którzy również są zamknięci na wymianę uczuć. Można to zmienić pracą wewnętrzną. Na początek ważne jest przyjrzeć się świadomie swoim poprzednim relacjom i zdecydować, jakie mamy oczekiwania wobec przyszłości.