Jak wyjaśniać nieporozumienia?

nieporozumienia
123rf.com

O nieporozumienia w związku nie jest trudno. Ty chcesz w weekend odpocząć, a on ma ochotę na życie towarzyskie. Źle poprowadzona rozmowa na ten temat już może doprowadzić do okazywania raniących emocji. Jak wyjaśniać nieporozumienia?
Nieporozumienia mogą doprowadzić nas do tego, że znajdziemy się w spirali błędów komunikacyjnych. Czasem trudno jest potem z niej wyjść. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, żeby zapobiegać i rozwiązywać nieporozumienia.

1. Słuchaj autentycznie

Słuchanie z perspektywy partnera jest kluczem do porozumienia. Pomaga ono dokonać postępu w momentach, kiedy trudno jest nam się porozumieć. Dlatego podczas rozmowy jak najgłębiej potrafisz, wczuj się w sytuację partnera. Słuchając go, wyłącz swój wewnętrzny dialog na jego temat.

2. Porzuć swoją potrzebę „bycia w porządku”

Tak naprawdę często zdarza się, że najbardziej jesteśmy przywiązani do jakiegoś obrazu siebie. Zwykle pragniemy „być w porządku”. Dla każdego oznacza to co innego. Jeden zawsze chce mieć rację i nigdy się nie mylić, drugi boi się, że nie będzie nieskazitelny, trzeci lęka się oskarżenia na przykład o egoizm. Uwięzieni w potrzebie „bycia w porządku” jesteśmy całkowicie zamknięci na drugą osobę.

3. Skoncentruj się na uczuciach

Zazwyczaj, kiedy dochodzi do nieporozumienia, jesteśmy skupieni na swoich myślach i racjonalnych argumentach. Ignorujemy uczucia, a to one są źródłem nieporozumienia. Na przykład nasz lęk przed odrzuceniem może powodować to, że partner będzie nas w jakiś sposób odrzucał. Dlatego przed rozpoczęciem argumentacji, weź głęboki oddech i wsłuchaj się w swoje uczucia. Następnie powiedz, co czujesz.