Konflikt w związku – nie taki straszny

Konflikt w związku - nie taki straszny
123rf

Nie ma się co czarować, że życie we dwoje zawsze usłane jest płatkami róż. Że przejdziemy przez nie łagodnie i cicho. Są również kolce, kłótnie, konflikty. Jak się nadmiernie nie ranić?

1. Nie bój się konfliktu

Nie myśl sobie, że coś z tobą jest nie tak, bo się kłócisz. Konflikt jest normalny, może być nawet zdrowy. Różnice między nami dają okazję, żeby się czegoś o sobie nawzajem i o sobie samym nauczyć. Często powód kłótni pokazuje nam miejsce, w którym mamy się rozwinąć.

2. Nie obrażaj partnera

Wyzwiska, wzajemne obrażanie się, raniące złośliwe uwagi są niedozwolone. Nie rań niczyich uczuć.

3. Słuchaj z szacunkiem

Kiedy z uwagą i szacunkiem wysłuchasz słów i emocji partnera, podarujesz mu prawo do jego uczuć, a to cenny dar. Ty możesz czuć i myśleć inaczej, ale zachowaj dla siebie swój punkt widzenia dopóki on nie skończy mówić.

4. Kłóć się cicho

Im głośniej krzyczymy, tym bardziej się boimy i tym mniejsza jest szansa, że się porozumiemy. Nie krzycz, a kiedy partner krzyczy poczekaj z reakcją aż skończy, a potem poproś go, żeby jeszcze raz to powiedział, ale spokojniej.

5. Nie przyjmuj postawy obronnej

Broniąc się, tak naprawdę atakujesz i nasilasz walkę. Jeśli partner coś ci zarzuca, poproś o więcej informacji, szczegółów, przykładów. To da ci rozeznanie w sytuacji i czas do spokojnego namysłu, jak twoje zachowanie wpłynęło na partnera.