1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Męska antykoncepcja – wazektomia

123rf.com
123rf.com
Wazektomia to szybki i nieskomplikowany zabieg polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów będący skuteczną i pewną metodą kontroli płodności mężczyzn. Pozwala on raz na zawsze pozbyć się lęku przed niechcianą ciążą i odciąża partnerki, na których najczęściej spoczywa odpowiedzialność za antykoncepcję.

W Polsce panuje powszechna niejasność co do tego, czy jest ona legalna, stąd może wynika jej niewielka dotąd popularność. W prawie znajduje się zapis o tym, że pozbawienie kogoś zdolności płodzenia wiąże się z odpowiedzialnością karną. Wazektomii nie uznaje się jednak za nieodwracalne ubezpłodnienie, dlatego też można ją wykonać w Polsce bez obaw. Klinik ją wykonujących jest bardzo niewiele, ale działają one całkowicie legalnie.

Taka ingerencja w organizm może się wydawać groźna, lecz zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym i trwa on około 20 minut. Zwolnienie z pracy na ten dzień nie jest konieczne. Choć możliwych powikłań nie da się w 100% wykluczyć, z reguły nie są one poważne. Przez jakiś czas po zabiegu należy stosować antykoncepcję, a później zbadać, czy w ejakulacie znajdują się jeszcze plemniki. Jeżeli zostanie stwierdzone, że nie, bez obaw można zrezygnować ze środków antykoncepcyjnych na resztę życia. Oczywiście przecięcie nasieniowodów w żaden sposób nie zapobiega infekcjom przenoszonym drogą płciową, więc jeżeli mężczyzna nie pozostaje w monogamicznym związku, nadal powinien stosować prezerwatywy!

Chociaż teoretycznie wazektomia bywa odwracalna, w praktyce należy traktować ten zabieg jako ostateczny i podjąć przemyślaną decyzję. Jest on przeznaczony tylko dla osób pewnych, że nie chcą mieć w ogóle albo więcej dzieci. Nie zaleca się wykonywania go w młodym wieku, ale też nie można nikomu zabronić zadecydowania o własnej płodności. Na wszelki wypadek spermę deponuje się w banku spermy, więc jeśli mężczyzna będzie chciał, zostanie biologicznym ojcem. Po wazektomii mężczyzna staje się niepłodny, ale nie bezpłodny.

Wazektomię szczególnie poleca się w sytuacji, kiedy stan zdrowia partnerki powoduje, że zajście w ciążę byłoby dla niej niebezpieczne albo kiedy nie może ona przyjmować środków hormonalnych. Decyzja o zabiegu zawsze należy do mężczyzny, lecz powinna być konsultowana z partnerką.

Istnieją zrozumiałe obawy, jak taki zabieg wpływa na życie seksualne. Ma on właściwie same korzyści, ponieważ raz na zawsze znika strach przed niechcianą ciążą i stres, który wiąże się ze współżyciem. Po wazektomii wytrysk się nie zmienia, zmniejsza jedynie swoją objętość o 4%, czyli niezauważalnie. Plemniki są nadal produkowane i wchłaniane przez ciało podobnie jak podczas długiej abstynencji seksualnej. Mężczyzna nie traci zdolności ani do erekcji, ani orgazmu, seks może się za to stać bardziej satysfakcjonujący.

Jednorazowy koszt zabiegu jest wysoki, to około 2000 złotych, ale na prezerwatywy albo hormonalne środki antykoncepcyjne w długim czasie z pewnością trzeba wydać znacznie więcej. Warto więc pamiętać, że istnieje również taka forma antykoncepcji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze