Miłość idealna: czy istnieje partner idealny?

123rf.com

Miłość idealną możemy spotkać wszędzie. W sklepie, w pracy, na basenie, na przystanku autobusowym, w kinie, na imprezie. Najczęściej pojawia się ona w najmniej oczekiwanym momencie.
Choć to często zbieg okoliczności krzyżuje nasze drogi z potencjalnym partnerem, to nasz wybór nie jest do końca przypadkowy. Są różne czynniki które mają wpływ na to, jaka osoba nas zainteresuje.

Jednym z nich jest tajemniczość. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, często czują pociąg do ludzi, którzy wydają się enigmatyczni. Obca osoba intryguje i przyciąga. Niewiedza na jej temat sprawia, że projektujemy na nią cechy, które chcielibyśmy, aby posiadała. Idealizacja zwiększa naszą chęć zbliżenia się, a jednocześnie zaczynamy odczuwać, że być może z naszych rąk wymyka się unikatowy skarb – to zestawienie może wyzwolić romantyczne uczucie.

Natura wyposażyła nas w połączenia nerwowe, dzięki którym podniecają nas osoby obce i nieznane. Naturalny wstręt i odraza do kopulowania z członkami bliskiej rodziny i innymi dobrze nam znanymi osobnikami rozwinął się w procesie ewolucji po to, by nie dopuścić do chowu wsobnego, destrukcyjnego aktu mieszania swojego DNA z DNA bliskich krewnych. W rezultacie odczuwamy pociąg raczej do kogoś spoza rodziny albo grupy, w której się wychowaliśmy.