Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
1 października 2011 in Partnerstwo by Sylwia Stodulska-Jurczyk

Problemy życia w pojedynkę

Wolność, niezależność i bezkompromisowość - z jednej strony. Samotność i dyskryminacja - z drugiej. Osoby żyjące w pojedynkę dostrzegają wiele zalet, ale też wad bycia singlem. Jakie są te najczęstsze?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Według najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie serwisu Sympatia.pl przez TNS Pentor, wolność, a więc swoboda i niezależność to w opinii singli największe zalety życia bez partnera – wskazuje je 41 proc. singli. Na drugim miejscu (26 proc.) znalazł się brak problemów życia w pojedynkę, przy czym częściej wskazują ten aspekt ten młodsi single (w wieku 35-44 lata) oraz ci, którzy są singlami w wyniku własnego wyboru.

– Mam czas na swoje przyjemności, robienie tego, na co mam ochotę, na spotykanie się z kim chcę i kiedy chcę – pisze na swoim blogu Rozdiablona Anielica. – Nic ani nikt mnie nie ogranicza. Mogę swobodnie planować swoje zajęcia bez oglądania się na niego. Nie muszę sprawdzać, czy dzwonił albo przysłał SMS-a, bo ani się tego nie spodziewam, ani na to nie czekam.

Najmłodsi single (25-34 lata) wysoko cenią sobie również niezależność finansową (12 proc.). Należy podkreślić, że single „wdowcy” są zdecydowanie mniej skłonni do wymieniania zalet ich obecnej sytuacji życiowej.

Z kolei niezależnie od wieku jako główną wadę życia bez partnera single wskazują brak towarzystwa (47 proc.).

Singiel – znak naszych czasów

Starsi single – głównie „wdowcy” częściej wymieniają problemy finansowe jako podstawową wadę ich sytuacji życiowej. Problemy natury finansowej zdecydowanie mniej istotne są dla młodszych singli (25-34 lata).

– Można powiedzieć, że życie singla w dzisiejszych czasach jest oznaką pewnego rodzaju ekonomicznej ekstrawagancji – stwierdza Marcin Gawęda, dziennikarz OnetBiznes. – W dużych miastach bycie singlem oznacza wyższe koszty związane z wynajęciem mieszkania i samego utrzymania. Oczywiście jedna osoba wydaje z reguły mniej niż dwie, ale w przypadku małżeństw koszty stałe – takie jak wynajem mieszkania, utrzymanie samochodu, opłata za media czy internet, dzielimy przez dwa.

Osoby z najstarszej kategorii wiekowej zdecydowanie bardziej krytycznie odnoszą się do życia w pojedynkę – aż 41 proc. badanych (w wieku ok. 60 lat) wskazało, że ich styl życia nie posiada żadnych zalet.

Jako główną wadę swojego stylu życia, osoby żyjące w pojedynkę wskazuję przede wszystkim brak towarzystwa i problem ten jest najbardziej istotny dla singli w każdym wieku. Zgadza się z tym „Cichy” (27 lat), który szuka swojej drugiej połówki w serwisie randkowym Sympatia.pl.

– Brakuje mi ukochanej osoby, tego, by wieczorem napisać jej SMS-a: Kocham Cię, dobranoc. Brakuje wyjazdu w góry – właśnie teraz. Brakuje poczucia, że komuś na mnie zależy i tego, żeby ktoś na mnie czekał w domu.

Singiel chce mieć dziecko

Zdaniem większości Polaków (67 proc.) osoby żyjące w pojedynkę mają problemy z adopcją dzieci. Podobne zdanie mają również sami single (57 proc.).

W społeczeństwie polskim pokutuje też przekonanie, że singlom żyje się generalnie gorzej niż osobom w związkach – mają problemy z adopcją dzieci. Co ma z pewnością swoje odzwierciedlenie w życiu realnym.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI