Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 lipca 2013 in Partnerstwo by redakcja-2

Związek po kryzysie

W starym związku nawet po najtrudniejszych przejściach można wiele zacząć od nowa. Co można zrobić w tym lepszym kierunku?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Określ, co cenisz w relacji

Kiedy przeżywamy ból i rozczarowanie, naturalne jest, że koncentrujemy się na tym, co nas rani i co nam się nie podoba. Jednak pary, którym udaje się wyjść z kryzysu, potrafią w trudnych momentach patrzeć na siebie i swój związek pozytywnie. Ten krok pomoże ci znaleźć powody, dla których warto zostać razem i odbudowywać relację.

2. Szukaj wsparcia również poza relacją

Jeśli przeżyłaś kryzys w związku, poszukaj zaufanej bliskiej osoby, z którą możesz rozmawiać o swoich bieżących przeżyciach. Może to też być terapeuta.

3. Bądź czujna, kiedy wracają stare wzorce

Po kryzysie potrzebna jest uważność na to, czy nie powielamy tych samych starych zachowań, które do niego doprowadziły. Cały czas warto być czujnym, czy wdraża się w życie nowe sposoby na rozwiązanie dawnych problemów. Ważne, żeby dwie osoby w związku uczestniczyły w aktywnym wprowadzaniu zmian.

4. Daj sobie czas dla ustalenia nowych granic

Zwłaszcza, gdy zdrada lub inne poważne nadszarpnięcie zaufania, były konsekwencją kryzysu i go ujawniły, potrzebny jest czas, żeby na nowo ustalić osobiste granice. Po takim doświadczeniu strona, która czuje się zraniona, wycofuje się na jakiś czas. W związku pojawia się nowa przestrzeń, która może zostać wypełniona nowym zaufaniem. Zanim jednak to się stanie, potrzeba cierpliwości i pokory obu stron.

5. Nie wchodź w rolę ani ofiary, ani kata

Mamy tendencję zakładać, że jedna strona jest bardziej winna niż druga, to znaczy że jest kat i ofiara. Potem, gdy kat przyzna się do winy, ofiara się nim staje, żeby go ukarać. W ten sposób uniemożliwiamy sobie prawdziwe wybaczenie i nowe porozumienie. Lepiej jest założyć, że w powstaniu kryzysu udział miały dwie strony, nie taki sam, nie zawsze równy, ale istnieje coś takiego jak współodpowiedzialność. Takie podejście sprawia, że szybciej i mniej boleśnie wychodzi się z kryzysu.

6. Uświadom sobie, że nie jesteś swoją przeszłością

Każdego dnia możesz od nowa zdecydować o swoim samopoczuciu, możesz zacząć myśleć nowe myśli, możesz inaczej się zachowywać, inaczej działać. Każdą zmianę możesz wprowadzić do swojego wnętrza, a więc jest szansa, że do związku również. Patrz do przodu, zostaw przeszłość.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI