Życie w związku – 8 mitów

123rf.com

Istnieją setki mitów o związkach. Terri Orbuch, psycholog kliniczny z Michigan, autor książek na tematy relacyjne, na podstawie doświadczenia z gabinetu psychoterapeutycznego, wymienia 8 najpopularniejszych. Mogą cię zaskoczyć tak jak samo życie w związku.
1 MIT

Nad dobrym związkiem nie trzeba pracować

Takie przekonanie wynika z tego, że w naszej zachodniej kulturze nie przygotowuje się nas do życia w związku. Tymczasem każda relacja, a zwłaszcza ta intymna, jest jak ogród, który wymaga codziennej pielęgnacji. Jak rozpoznać, że związek wymaga większej uwagi? Gdy przychodzi uczucie zmęczenia byciem razem, kiedy więcej czasu poświęcamy na sprawy, które nie dotyczą wspólnego życia, gdy relacja nie przynosi nam radości. Gdy mówisz: „Jest normalnie”. Dobrym znakiem są pozytywne zmiany. Kiedy uda wam się rozwiązać jakiś relacyjny problem i on nie wraca, gdy wzrasta satysfakcja ze wspólnego życia, gdy czujecie bliskość – to oznacza, że życie w związku udaje się wam.

2 MIT

Jeśli partnerzy naprawdę się kochają, znają swoje uczucia i potrzeby

Oczekujemy, że partner czyta w naszych myślach i będzie wyprzedzał nasze pragnienia, spełniając nasze skryte tęsknoty. Jesteśmy dorośli, wybraliśmy życie w związku, a mamy oczekiwanie niczym dzieci. Zapominamy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za komunikowanie naszych uczuć i potrzeb. Miarą jakości relacji jest też to, w jaki sposób słuchamy się wzajemnie.

3 MIT

Jeśli miłość jest prawdziwa, pasja nigdy nie zgaśnie