Piersi nieodkryte: jak je rozbudzić?

fot.123rf

Co jest bramą do kobiecego serca? Piersi. To one otwierają potencjał głębokiego miłosnego połączenia z sobą samą i z mężczyzną. Tymczasem w naszej kulturze większość kobiet ma piersi nierozbudzone, nienauczone dotyku. Same nie umiemy ich nasycić czułością, nie znamy ich. Nie umieją tego też nasi partnerzy. Jak sobie z tym poradzić, mówi nauczycielka tantry Sonya Alicja Bednarek.
Niedawno byłam na kobiecym spotkaniu. Otwieram drzwi i zastaję taką scenę: rozebrane do pasa kobiety siedzą w kręgu i masują sobie piersi, a ich twarze wyrażają błogość. W tym obrazie było coś tak pięknego, intymnego i świętego, a jednocześnie pierwotnego i naturalnego. Zszokowało mnie, że sama nigdy wcześniej tego nie robiłam. Uświadomiłam sobie, że w mojej drodze do akceptacji swojego ciała piersi są nadal jakoś odrzucone. Bardzo chciałabym to zmienić.

Nie jesteś wyjątkiem. Piersi w naszej kulturze są nieodkryte, kobiety nie mają z nimi zupełnie kontaktu. Chociaż to paradoks, bo przecież świat jest dosłownie nimi wytapetowany. A sama, mimo że zajmuję się tantrą, seksualnością i pracuję z kobietami, też nie miałam kontaktu ze swoimi piersiami i zupełnie sobie tego nie uświadamiałam. Miałam co prawda wrażenie, że one są jakieś mało czułe, ale myślałam, że ja tak po prostu mam. Teraz wiem, że nie ma czegoś takiego jak piersi nieczułe, są jedynie piersi uśpione. Zaczęłam z tym pracować, by skontaktować się z moimi piersiami, robiłam różne praktyki, by nauczyć się je czuć. Dziś wiem, że odcinając się od piersi, tracimy dostęp do ważnych aspektów naszej kobiecości. Warto ten dostęp odzyskać.

We wstępnej rozmowie zwróciłaś mi uwagę na ciekawą rzecz. Zaczęłyśmy oswajanie kobiecej seksualności od waginy, joni czy cipki – różnie się ją nazywa. Dziś pisze się o niej książki, artykuły, są warsztaty, na których kobiety kontaktują się ze swoją waginą, punktem G, łechtaczką. Myślisz, że piersi są tak samo nieodkryte, jak była wagina?

No właśnie, wydawałoby się, że wagina bardziej, bo taka ukryta, tajemnicza, również w sensie fizycznym. A piersi przecież widać. Są pozornie tak oczywiste, a jednak nawet dla nas samych, kobiet, są nieznanym lądem. Niewiele o nich wiemy, mało która kobieta ich dotyka poza dotykiem pielęgnacyjnym. Tymczasem piersi są niezwykle ważne, choćby w przeżywaniu naszej seksualności. Mało kto wie, że otwarcie piersi uczuciowo i energetycznie otwiera joni i przygotowuje ją do orgazmu. Joni, aby naprawdę się otworzyła na przyjęcie partnera w miłości, musi dostać zastrzyk energii z piersi. Kobieta, która ma nieobudzone piersi, nie doświadcza więc pełni przyjemności. Piersi są bramą do głębokiej intymności i miłości w seksie.

Mało która kobieta lubi, kiedy mężczyzna dotyka jej piersi. Mówią, że oni to robią jakoś „nie tak”, miętoszą, ściskają, co zamiast je rozbudzać, często irytuje, wręcz zamyka na seks.

Tak często jest, np. wtedy, gdy mężczyźni dotykają kobiecych piersi, żeby siebie podniecić, a kobieta to czuje.

To coś złego?

Nie chodzi o to, że jest coś złego w podniecaniu się, to jest piękne, tylko o sytuację, gdy to robią z myślą wyłącznie o sobie, nie zważając na kobietę. W takim dotyku nie ma zaproszenia do relacji, do bliskości. Kobietę to zamyka, bo podświadomie czuje, że jest traktowana przedmiotowo. A piersi są bezpośrednio połączone z czakrą serca, miejscem, w którym mieszka miłość, chcą więc być ukochane, dopieszczone. Otwierają się pod wpływem dotyku miłosnego, a nie wyłącznie seksualnego. To zderzenie może wywołać w kobiecie nieświadomy żal i wycofanie, a seks staje się wtedy czysto fizycznym doznaniem. Kobiety mogą nie wiedzieć, o co chodzi, co jest nie tak. Mogą jeszcze nie mieć nazwanego tego, co w głębi siebie czują, czyli że w tym spotkaniu były zamknięte. Wtedy może pojawić się irytacja, złość, którą często projektują na partnera, bo to on powinien wiedzieć co i jak. To wszystko ma wielkie znaczenie. Kobieta, która obwinia partnera, stopniowo się na niego zamyka. I miłość obumiera. Z drugiej strony – skąd mężczyźni mają wiedzieć, jak się obchodzić z naszymi piersiami, skoro my same tego nie wiemy?

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »