Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Pierwsze symptomy miłości

123rf.com
25 sierpnia 2016 in Seks by redakcja
Każdy marzy o tym, żeby przeżyć miłość od pierwszego wejrzenia. Francuzi nazywają ją „uderzeniem pioruna”. Ale dojrzała miłość często pojawia się mniej spektakularnie. Co może świadczyć o tym, że warto dać czas znajomości?

W zachodniej kulturze dopiero na nowo uczymy się kontaktu z ciałem, tymczasem ciało jako pierwsze sygnalizuje to, co czujemy. Niepewność związana z lękiem, jak odbierze nas ta druga osoba, powoduje skok adrenaliny, a to prowadzi do przyspieszenia pracy serca, szybszego oddechu. Jednocześnie pozytywne emocje wyzwalają hormony szczęścia, które rozszerzają naczynia krwionośne. Stąd właśnie biorą się archaiczne i niekiedy wstydliwe kolory na policzkach i szyi. Pod wpływem poruszenia może także zmienić się tembr głosu: kobiety zwykle mówią głośniej i wyżej, a mężczyźni dostają chrypki. Podekscytowanie może również powodować niezręczność. W sytuacji, gdy zależy nam na tym, żeby wypaść najlepiej, podświadomość lubi spłatać figle. Przewrócony kieliszek czy szklanka, potknięcie o próg, kwiaty wręczone „do góry nogami”… – każdy zna takie przykłady z własnego życia.

Choć ciało już wie, to rozum jeszcze szuka wymówek: „Nie, to niemożliwe, on/ona nie jest w moim typie”. Pojawienie się osoby, która nie odpowiada naszym wyobrażeniom, a jednak coś w nas porusza, uniemożliwia kontrolę sytuacji, a to zawsze destabilizuje. Wtedy umysł podpowiada drogę ucieczki, którą powrócimy do strefy komfortu, rutyny. Jeśli dodatkowo boimy się własnych emocji, włączamy mechanizmy obronne i w głowie odzywa się głos fałszywego doradcy: „i po co mi to? znowu nie wyjdzie…”. Oczywiście, nikt nie zagwarantuje, że będzie to związek aż po grób, ale bez dania szansy rodzącej się miłości na pewno się o tym nie przekonasz.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI