Po co nam dziś małżeństwo?

fot.123rf

Bo dla dzieci stabilna rodzina to podstawa?

Tak, ale dzisiaj definicja rodziny się rozmywa, komplikuje się jej życie, przybywa logistycznych problemów z wychowaniem dzieci. W poprzednim stuleciu świat był prostszy, rodzice powierzali opiekę nad dziećmi dziadkom, ciotkom, kończyli pracę o 16.00 i zajmowali się potomstwem. Teraz wyręczają ich w tym opiekunki, różnorakie instytucje, więc i więzi z dziećmi ulegają osłabieniu.

Współczesny świat kusi różnorodnością, a to chyba nie sprzyja stabilności relacji.

Świat jest różnorodny, a więc i ludzie są bardzo zróżnicowani. Tymczasem, jak pokazują badania, szukamy partnerów podobnych do siebie. I mamy problem, bo okazuje się, że poznając kogoś, kto potencjalnie nadaje się na partnera, odkrywamy tyle dzielących nas różnic, że wydają nam się nie do przejścia. Kultura promująca oryginalność paradoksalnie nie sprzyja tworzeniu więzi międzyludzkich o silniejszym znaczeniu, a przynajmniej – trudniej je utrzymać. W takim modelu związku, który zakłada krótkotrwałość, raczej nie planuje się dzieci, ludzie przeżywają nieustanne dylematy. Bo z jednej strony chcą zwiedzać świat, smakować go, doświadczać, mieć wolność i niezależność, a z drugiej – pragną bliskości, wsparcia, miłości, rodziny, stabilności i bezpieczeństwa.
Te potrzeby pozostają w konflikcie.

Naprawdę nie da się ich pogodzić?

To niesłychanie trudne. Współczesny świat realizuje nasze potrzeby samorozwoju, więc za nim podążamy, choć w głębi duszy tęsknimy do świata bardziej uporządkowanego, wyznaczanego porami roku, gdzie jest rodzinnie, bezpiecznie. Być może ktoś wpadnie na pomysł, w jaki sposób te klocki poukładać, żebyśmy realizowali się na obu polach, bo na razie jedni realizują się bardziej w pracy, inni w rodzinie. Nawet zarysował się taki międzypokoleniowy podział: starsze pokolenie zwraca uwagę na rodzinę, dzieci, a młode pokolenie mówi: „Mam jedno życie, dlaczego mam je przeżyć, siedząc w domu z dziećmi, wolę się rozwijać”.

Widzi pan jakiś sposób na znalezienie życiowego balansu?

Być może pojawi się wtedy, gdy ludzie zaczną realizować swoje dominujące potrzeby, które jednak najpierw muszą odkryć. I zapewne część ludzi (może to będzie 50 procent) dojdzie do wniosku, że sens ma rodzina, a pozostali uznają, że chcą samotnie przejść przez życie, że praca jest dla nich najważniejsza. Może więc potrzebujemy głębszego wglądu w siebie, żeby zobaczyć, co jest dla nas ważne, w czym bardziej się spełniamy, co bardziej kochamy, zamiast realizować wariant A czy B? Problem młodych ludzi polega na tym, że oni takiego wglądu w siebie zwykle nie mają, nie zastanawiają się, nie mają na to ani czasu, ani ochoty. Często dopiero gdzieś w połowie życia orientują się, że to, co robią, to jest to, czego pragną. Tak więc odkrycie przez młodego człowieka swoich potrzeb, pasji jest chyba kluczowe. Również w kwestii założenia rodziny. Bo nie jest powiedziane, że koniecznie trzeba realizować ten schemat, ja nawet uważam, że nie wszyscy powinni zakładać rodziny, bo niektórzy nie mają do tego ani predyspozycji, ani warunków. Natomiast ci, którzy mają określone kompetencje i zasoby do założenia rodziny, często tego nie realizują,
bo nie wiedzą, że to ich powołanie. Dlatego każdy powinien bardziej zastanowić się nad tym, gdzie chce być, co chce robić, jak realizować swoje potrzeby. Warto więc się zatrzymać, może gdzieś wyjechać, żeby posłuchać, co nam w
duszy gra. Najważniejsze, żeby nie robić niczego wbrew sobie, na siłę czy pod wpływem mody.

KONRAD MAJ doktor, psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Specjalizuje się w psychologii wpływu społecznego. Trener, współpracuje z wieloma instytucjami, prowadząc szkolenia, doradztwo i badania.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »