Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 listopada 2014 in Seks by redakcja

Polityka nas dzieli, ale nie w łóżku: V Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym

Badania* pokazały, że choć polityka dzieli Polaków, to w wielu sprawach związanych z seksualnością ich opinie są zbliżone. Zarówno zwolennicy PO, SLD, jak i PIS postrzegali seks jako ważny element ich życia i deklarowali poczucie, że ich potrzeby seksualne są spełnione. Zadowolenie ze swojego życia seksualnego deklarowali najczęściej zwolennicy PO, oni też częściej oceniali bardzo dobrze i dobrze swoje życie seksualne oraz przypisywali większe znaczenie roli seksu w życiu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Życie seksualne Polaków o różnych preferencjach politycznych

Niezależnie od preferencji partyjnych bliskość i dotyk postrzegane były przez badanych jako tak samo ważne jak sam stosunek płciowy, a częstotliwość współżycia i czas trwania stosunków zbliżony był zarówno u zwolenników PiS, jak i PO, i SLD.

Najmniej osób żyjących w związkach małżeńskich odnotowano wśród popierających SLD. W związkach nieformalnych była co piąta osoba o poglądach lewicowych. Najwięcej osób żyjących w pojedynkę jest w grupie osób o poglądach lewicowych oraz prawicowych. Z badań wynika także, że bez względu na poglądy polityczne liczba osób rozwiedzionych była zbliżona w każdej z podgrup – wśród osób o poglądach lewicowych 10% to osoby rozwiedzione, a wśród osób o poglądach prawicowych 7%. Wśród zwolenników SLD odnotowano 10%, wśród popierających PO 8%, a wśród sympatyków PiS 7%.

Ilość partnerów seksualnych

Mimo różnic w deklarowanych poglądach politycznych i sympatii partyjnych badani mieli także podobny stosunek do doświadczeń seksualnych z wieloma partnerami i związków monogamicznych. Prawie 30% twierdziło, że tylko posiadanie wielu partnerów pozwala poznać bogactwo doznań seksualnych. Zgadzały się z tym nieznacznie częściej osoby o poglądach lewicowych (29%) i osoby popierające SLD (29%). Pogląd taki deklarowała także ponad jedna czwarta osób określających się jako osoby „prawicowe” (26%) i prawie 30% popierających PiS.

Ponad jedna czwarta badanych wątpiła, że miłość do jednego partnera przez całe życie jest możliwa. Wątpliwość w „miłość do jednego partnera przez całe życie” deklarowały tylko nieznacznie częściej osoby o poglądach lewicowych (27%) i popierające SLD (30%). Takie odpowiedzi odnotowano także u jednej czwartej osób o poglądach prawicowych i 27% osób popierających PiS. Poglądy te zdają się potwierdzać doświadczenia badanych, które jednak są różne u osób reprezentujących odmienne poglądy polityczne. Osoby o poglądach lewicowych deklarowały średnio większą liczbę partnerów seksualnych niż osoby o poglądach prawicowych – podobnie w przypadku kobiet i mężczyzn. Przy czym kobiety o poglądach prawicowych deklarowały najmniejszą liczbę partnerów seksualnych (2,4%).

Badania pokazały także, że ponad połowa badanych bez względu na poglądy polityczne uważała, że utrzymywanie dziewictwa do ślubu jest przestarzałym wymogiem. Twierdziło tak 54% osób o poglądach prawicowych i 53% o poglądach centroprawicowych. Pogląd ten najmniej popularny był jednak wśród popierających PiS. Popierający PiS najrzadziej też zgadzali się z poglądem, że seks przedmałżeński jest ważną próbą dla narzeczonych. Zauważyć jednak należy, że 59% osób o poglądach prawicowych zgadzało się z takim poglądem.

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną była prezerwatywa, której stosowanie deklarowało ponad 65% respondentów. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych deklarowało prawie 30% Polaków – nieznacznie częściej stosowały ją osoby o poglądach lewicowych (29%), a także zwolennicy PO (31%). Stosunek przerywany jako formę antykoncepcji częściej niż inni stosowany był przez zwolenników SLD, a stosowanie naturalnych metod zapobiegania ciąży i kalendarzyka małżeńskiego deklarował prawie co piąty zwolennik PiS (18%).

Z poglądem, że stosunki pozamałżeńskie nie są niczym złym w sytuacji, kiedy jeden z małżonków nie może ze względów zdrowotnych współżyć, zgadzała się prawie jedna czwarta badanych. Najczęściej zgadzały się z tym osoby o poglądach lewicowych (30%), rzadziej (24%) osoby o poglądach prawicowych i centroprawicowych. Do seksu poza związkiem przyznawali się najczęściej zwolennicy SLD – prawie jedna czwarta, a także co piąta osoba popierająca PO i co dziesiąty zwolennik PiS.

Kiedy zdradzamy

Polacy najczęściej nie potrafili wskazać konkretnej przyczyny zdrady – odpowiedzi takiej udzieliła jedna trzecia badanych. Zdrady miały najczęściej charakter niezaplanowany, pod wpływem alkoholu – w takich sytuacjach zdradziło prawie 40% respondentów. W takich okolicznościach podobnie często zdradzały zarówno osoby o poglądach lewicowych (43%), jak i prawicowych (44%), częściej zwolennicy SLD i PO. Nieobecność partnerki to przyczyna wskazywana najczęściej przez osoby o poglądach prawicowych – jedna trzecia badanych. Był to też najczęstszy powód wskazywany przez osoby popierające PiS – twierdziło tak 40% badanych. Zdradę jako sposób na potwierdzenie swojej atrakcyjności postrzegały najczęściej osoby popierające PO – prawie 30%. Brak zainteresowania ze strony partnera to powód wskazywany częściej przez zwolenników PO (prawie jedna czwarta) niż zwolenników SLD i PiS. Do seksu poza stałym związkiem w pracy przyznała się prawie jedna czwarta Polaków – częściej wskazywały taką odpowiedź osoby o poglądach lewicowych (31%) i popierające SLD i PO. Na urlopie bez partnera zdradził co piąty Polak. Na taką okoliczność zdrady wskazywało także prawie 30% popierających SLD i jedna czwarta zwolenników PiS. Służbowy wyjazd (delegacja) to okoliczność sprzyjająca zdradzie najczęściej dla osób popierających SLD – twierdził tak co piąty badany. Na wyjeździe integracyjnym zdrady dopuszczają się równie często popierający PiS (17%) co popierający SLD(16%).

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI