Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
19 stycznia 2015 in Seks by Aleksandra Nowakowska

Praca zawodowa z partnerem

Jesteście parą, która razem pracuje. Spędzacie ze sobą dużo czasu, dzielicie pasje… Układ idealny? Tak, ale… Istnieje spore ryzyko, że zamiast miłości wygra w nim kariera. O zagrożeniach łączenia życia prywatnego z zawodowym mówi psychoterapeuta Michał Duda.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W pracy spędzamy większość życia. W zawodowej przestrzeni tworzą się przyjaźnie, są romanse, ludzie się zakochują. Wspólne projekty, wspólne przeżywanie sukcesów i porażek oraz trudnych chwil – zbliżają do siebie. Nawiązują się relacje oparte na fascynacji wzajemnymi talentami, intelektualnym porozumieniu, wysokim poziomie adrenaliny.

– Tyle że to nie to samo, co tworzenie domu – mówi Michał Duda, psycholog i psychoterapeuta. – Ludziom uczucie kojarzy się z intensywnymi przeżyciami, których doświadczają w pracy, ale nie ma to nic wspólnego z miłością dwóch osób, które kochają się i chcą być razem. Poza tym natura relacji rodzących się na gruncie zawodowym jest zupełnie inna, bardziej przypomina przyjaźń kumpli z wojska.

Życiowe scenariusze prowadzące do punktu, w którym jesteśmy ze sobą i pracujemy razem, bywają różne. Ktoś na przykład wiąże się z osobą, która prowadzi rodzinną firmę i dołącza do niej. Albo para poznaje się w jakiejś przestrzeni społecznej, na przykład w fundacji, i ta działalność przekształca się w pracę zarobkową. Kolejny przykład: i on, i ona decydują się porzucić etatowe posady i założyć barek serwujący ekologiczne lunche. Niezależnie od tych przeróżnych scenariuszy, zagrożeń wynikających ze wspólnego życia i pracy jest wiele.

Wyjście z domu i powrót

– Trzeba zdawać sobie sprawę, że praca przynależy do kategorii funkcjonowania w świecie, a miłość – do kategorii relacji. Być ze sobą w związku, a robić coś razem – to są dwa różne doznania, dwie różne rzeczywistości – mówi Michał Duda. – Podstawowe zagrożenie wynikające z faktu, że jesteśmy ze sobą i razem pracujemy, polega na niekontrolowanym przenikaniu się tych sfer.

Potrzebny jest porządek: wychodzę do pracy i przełączam się na tryb „praca”, wracam do domu – myślami i ciałem jestem tylko w nim. Kiedy życie zawodowe nie jest wyraźnie oddzielone od prywatnego, może się zdarzyć, że związek zacznie krążyć wyłącznie wokół pracy, a uczucie, które połączyło ludzi, zniknie. Albo osobista relacja tak bardzo zacznie wpływać na pracę, że sfera zawodowa poważnie na tym ucierpi.

Potrzebna jest więc jeszcze jedna rzecz: świadomość tego, na ile każda z osób potrzebuje „energii pracy”, a na ile „energii domu”. – Są tacy, którzy lepiej czują się w przestrzeni domowej, a trudniej im wychodzić w świat, inni zaś zdecydowanie wolą przestrzeń zewnętrzną, nie ma w nich zbyt dużo skłonności, żeby realizować się w domu. Być może się czegoś boją, ale to jest sfera, w której nie funkcjonują zbyt dobrze – mówi Michał Duda. Na tym tle mogą pojawiać się konflikty, bo na przykład ten, kto potrzebuje więcej przestrzeni osobistej, zaczyna „zwalczać” pracę, a ten, kto chce więcej pracować, źle reaguje na częste bycie razem. Dlatego warto znać swoje preferencje na ten temat.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI