Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 czerwca 2015 in Seks by redakcja

Recepta na znalezienie miłości

Któż z nas nie chciałby mieć gotowego przepisu na to, by znaleźć miłość? Życie jest bardziej skomplikowane i nic nie przychodzi w nim tak łatwo. Dzięki temu jest bogatsze w emocje, uczucia i doświadczenia. I choć nie istnieje jeden sprawdzony sposób na to, by odnaleźć miłość, to jednak są pewne wskazówki, które mogą nam w tym pomóc.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Oczekiwania, a rzeczywistość

Niektórzy opierają swoje oczekiwania wobec przyszłego partnera na dość nierealnych schematach. Skąd one się biorą? Bywa, że są to wzorce wpojone dzieciom przez rodziców, którzy wychowywali je w poczuciu: nikt nie będzie tak dobry dla Ciebie jak ja. Taki scenariusz może, (lecz nie musi) pojawić się w sytuacji bycia wychowywanym przez samotnego rodzica, który uzależnia dziecko od siebie. Taki człowiek w dorosłym już życiu ma poczucie, że wiążąc się z kimś, powinien mieć na względzie również zdanie rodzica lub odczucie, że w ten sposób dopuszcza się pewnego rodzaju zdrady. Aby zmienić taki schemat myślowy, często niezbędna jest terapia, by móc zacząć podejmować decyzje jako w pełni dorosła i niezależna osoba.

Nierealne wyobrażenia na temat przyszłego partnera mogą się również brać ze wzorców kulturowych i mediów promujących nierzeczywiste kanony urody czy zachowania. Wróćmy pamięcią do dzieciństwa i do bajek, w których częstym schematem jest relacja delikatnej i dziewczęcej księżniczki, której przeznaczony jest wspaniały książę lub rycerz na białym koniu. Przyjrzyjmy się też współczesnym komediom romantycznym, gdzie dwoje ludzi najczęściej spotyka się zupełnie przypadkowo i mimo podejmowanych decyzji, które wydają się niezbyt rozsądne, wszystko kończy się happy endem. Osoba, która opiera swoje oczekiwania na takich przykładach, nie może liczyć na to, że scenariusz z bajki czy filmu może spełnić się w rzeczywistości.

Kim jestem i czego pragnę

Zanim jeszcze zaczniemy poszukiwania ważne jest uświadomienie sobie – czego tak naprawdę pragnę w życiu i dlaczego zależy mi, by być z kimś w związku? Czy nie jest tak, że pragnę dowartościowania lub dopełnienia poprzez związanie się z drugą osobą? Pragnąc, by ktoś wypełnił naszą ‘pustkę’ w życiu lub jak za pomocą magicznej różdżki sprawił, że nagle wszystkie problemy znikną, możemy być w błędzie. Miłość jest bez wątpienia pięknym uczuciem, które wzbogaca nasze życie i pomaga nam dojrzewać emocjonalnie. Musimy jednak pamiętać, że bycie w tak bliskiej relacji z drugim człowiekiem wymaga od nas również podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które dotyczą wspólnego szczęścia. Nie wolno nam potraktować drugiej osoby jako pocieszyciela czy kogoś, kto ma za zadanie uczynić nas szczęśliwymi. Dojrzały człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jedyną osobą odpowiedzialną za jego szczęście jest on sam.

Dlatego zanim postanowimy wiązać się z kimś, by rozpocząć tę wspaniałą i czasem niełatwą wspólną podróż przez życie, przygotujmy się tak, jakbyśmy rzeczywiście wyruszyć mieli w długą wyprawę. Skoro planując wyjazd, sporządzamy listę, pakujemy walizki i dbamy o to, by niczego nie zapomnieć, dlaczego nie mielibyśmy w taki sam sposób zadbać o przyszłą relację i własne szczęście. I choć może to czasem wydawać się podróżą w nieznane, nieprzewidywalną, to jednak my sami mamy wpływ na to, czy jej podołamy – wystarczy, że będziemy umieli wyposażyć się w niezbędne ‘przedmioty’ (w tym przypadku mowa tu o np. odpowiedzialności i niezachwianej samoocenie).

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI