Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

jak znalezc partnera
123rf.com
16 maja 2014 in Seks by redakcja

Religia a wybór partnera

Czy religia jest ważna w relacjach? Czy katolicy szukający partnera są otwarci na inne wyznania, niepraktykujących lub niewierzących? Czy ateista zwiąże się z osobą głęboko wierzącą?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Największe w Polsce internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przeanalizowało profile pół miliona swoich użytkowników, z których 44% nie praktykuje wiary katolickiej, a 49% deklaruje życie w zgodzie z zasadami kościoła katolickiego. Co wynika z tych badań?

Tylko 2% praktykujących katolików dopuszcza związek z katolikiem na papierze. Podobne podejście deklarują wobec związków międzywyznaniowych – z wyznawcą innej religii zwiąże się co setny  praktykujący. A aż 97% szuka praktykującego partnera. Dużo mniej konserwatywni w swoich partnerskich deklaracjach wydają się być prawosławni: 43% poszukuje partnera prawosławnego i protestanci – 50% z nich zwiąże się tylko z protestantem. Jak widać z powyższych danych, polscy chrześcijanie poszukują w związku partnerskim wspólnoty także religijnej. Nadmienić także warto, że 41% prawosławnych i 30% protestantów deklaruje chęć stworzenia związku właśnie z praktykującym katolikiem.

Czy w tej sytuacji praktykującym katolikom najłatwiej znaleźć partnera? Okazuje się, że katolicyzm jest religią, którą u partnera świadomie wybierają wyznawcy wszystkich wiar. Tezę tę potwierdzają także deklaracje co do pożądanej wiary partnera u osób, które nie wierzą w ogóle – 35 % ateistów chce związać się z osobą niewierzącą, ale aż 34% w tej grupie szuka praktykującego katolika,  30% wybierze najchętniej niepraktykującego partnera. Praktykujący katolicy mają największe powodzenie  wśród niepraktykujących. Aż 70 % pytanych preferuje praktykującego partnera. Duża tolerancja charakteryzuje Żydów – tylko 20% z nich zwiąże się tylko z Żydem, a 39% w kryteriach wyszukiwania wskazuje praktykującego katolika.

 – Na pozór zaskakujące wyniki nie są niczym  dziwnym. To normalne zjawisko psychologiczne,  że najchętniej nawiązujemy bliskie relacje z podobnymi sobie – ze względu na rasę, przekonania polityczne czy religię – tłumaczy dr Agata Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego. –  Należy także pamiętać, że powojenna Polska jest krajem nieznacznie zróżnicowanym pod względem religijnym. Katolicyzm jest religią dominującą, a jej wyznawcy, praktykujący bądź nie, mają mało okazji, żeby zetknąć się z osobami innej wiary. W deklaracjach są zatem niechętni wobec związków mieszanych, co nie znaczy, że tak jest w praktyce. Miłość ma swoje prawa i Polacy nie są pod tym względem zasadniczo różni od innych, coraz bardziej zsekularyzowanych narodów europejskich. Doświadczenie osobiste najczęściej bierze górę nad hipotetycznymi deklaracjami  –  wyjaśnia.

Gdy religia należy do  głównych wartości partnerów, brak wspólnego mianownika w tej dziedzinie może zachwiać solidnym związkiem, zaburzać harmonijne wychowanie dzieci lub różnić partnerów w wieku seniorskim. Warto więc sprawdzić dopasowanie i porozumienie w kwestiach wiary. Umożliwia to Test Doboru Partnerskiego MyDwoje.

mat.pras.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI